Solární panel + baterie: Off-Grid kempingová bible
Solární panel + baterie: Off-Grid kempingová bible
Sekce 1
Základním kamenem každé soběstačné off-grid kempingové sestavy je přesné dimenzování solárního panelu – ani poddimenzování, ani předimenzování nevede k cíli. Kdo stojí s campervanem, obytným automobilem nebo expedičním vozidlem daleko od civilizace, musí přesně znát svou denní spotřebu energie ve watthodinách (Wh), než se rozhodne pro solární panel 100 W, 200 W nebo 400 W. Špatně vypočítaná solární plocha znamená buď omezenou svobodu kvůli neustálému dobíjení, nebo zbytečnou hmotnost na střeše.
1.1 Typičtí spotřebiče energie a jejich denní spotřeba v kempingovém provozu
Než začnete plánovat jediný watt solárního výkonu, musíte sestavit realistickou energetickou bilanci všech spotřebičů. Průměrný karavan s palubním napětím 12,8 V obvykle provozuje kompresorovou chladničku o objemu 45 litrů s průměrnou spotřebou 280 Wh za den v letním provozu. K tomu se přidává LED vnitřní osvětlení (15–30 Wh/den), naftové nezávislé topení v zimě až 150 Wh/den pro ventilátor a nabíjení smartphonů, notebooků, akumulátorů fotoaparátů a dronů (80–200 Wh/den). Celkový denní odběr se v praxi pohybuje mezi 500 Wh a 1.200 Wh, přičemž moderní, úsporně vybavená dodávka se pohybuje na spodní hranici a expediční vozidlo s internetem Starlink, herním notebookem a nabíjením e-biku na horní hranici. Držte se pravidla: „Zjistěte svou nejhorší denní spotřebu a vynásobte ji faktorem 1,3 pro rezervy a ztráty při nabíjení.“
1.2 Výpočet výnosu: od výkonu panelu ke skutečnému dennímu zisku
Solární panel s jmenovitým výkonem 100 Wp dodává za ideálních laboratorních podmínek (1.000 W/m² ozáření, 25 °C teplota článku, AM 1,5) přesně 100 wattů. Ve skutečném kempingovém světě – ať už v jižním Norsku, na řeckém ostrově nebo v marocké poušti – musíte zohlednit sezónní sluneční hodiny a úhel panelů namontovaných naplocho na střeše vozidla. Ve středoevropském létě můžete počítat s přibližně 5 efektivními slunečními hodinami denně, v zimě tato hodnota klesá na 1–2 efektivní sluneční hodiny. To znamená: panel 200 Wp vyprodukuje v červenci přibližně 1.000 Wh/den – dost pro úsporného sólo kempaře. V lednu však stejný panel dodá pouze 200–400 Wh/den, takže bez dalšího zdroje nabíjení budete muset výrazně zasáhnout do bateriových rezerv. Pro celoroční soběstačnost proto doporučujeme minimum 300–400 Wp solární plochy na střeše vozidla v kombinaci s výkonným bateriovým úložištěm. Při montáži naplocho bez vyklápěcích rámů počítejte se ztrátou výnosu 15–25 % oproti optimálnímu úhlu sklonu.
1.3 Typy solárních panelů v přímém srovnání: monokrystalické vs. polykrystalické vs. CIGS
Fyzikální účinnost solárních článků určuje, kolik plochy musíte obětovat pro požadovaný výkon:
| Technologie článků | Účinnost panelu | Plocha pro 100 Wp | Chování při slabém světle | Teplotní koeficient |
|---|---|---|---|---|
| Monokrystalické (PERC) | 20–23 % | cca 0,45 m² | Dobré | -0,35 %/°C |
| Polykrystalické | 17–19 % | cca 0,55 m² | Uspokojivé | -0,45 %/°C |
| CIGS tenkovrstvé | 15–17 % | cca 0,65 m² | Vynikající | -0,30 %/°C |
Pro stísněné střešní plochy je vysoce účinné monokrystalické řešení první volbou. CIGS tenkovrstvé panely naopak vynikají nepřekonatelným chováním při slabém světle v zatažených podzimních dnech a nižší citlivostí na částečné zastínění – často podceňovaná výhoda, když střešní okno nebo satelitní anténa vrhá stín. Panely certifikované podle DIN EN 50342 nabízejí mechanickou odolnost a elektrickou bezpečnost v mobilním použití.
Sekce 2
Mezi solárním panelem a bateriovým bankem sedí mozek off-grid systému: regulátor nabíjení. Rozhoduje o účinnosti nabíjení, životnosti baterie a možném využití vzácné solární plochy. Současně je třeba dimenzovat průřezy kabelů podle DIN VDE 0100-712, aby se vyloučily nebezpečné úbytky napětí a rizika požáru v důsledku přehřátých vedení.
2.1 MPPT vs. PWM: rozdíly ve výnosu, které se měří v čisté svobodě
PWM regulátor (pulzně šířková modulace) ořezává napětí modulu na úroveň baterie – z 18–22 V napětí modulu 12V panelu se stane prostě 12,8–14,4 V nabíjecího napětí. Přebytečné napětí se nevyužité vytratí jako teplo, ztráta výkonu činí 20–35 %. MPPT regulátor (Maximum Power Point Tracking) naproti tomu průběžně snímá optimální pracovní bod solárního modulu a prostřednictvím integrovaného DC/DC měniče přeměňuje vysoké vstupní napětí s nízkými ztrátami na vyšší nabíjecí proud. Zisk: Z 200Wp modulu vytáhne MPPT regulátor v zimě při studených teplotách článků s 22,5 V napětí špičkového výkonu reálně 14–16 A nabíjecího proudu – PWM regulátor dodá v nejlepším případě 10–11 A. Při cenovém rozdílu 30–80 € mezi jednoduchými PWM a kvalitními MPPT regulátory (např. Victron SmartSolar 75/15 s 15 A jmenovitého nabíjecího proudu) se vyšší cena obvykle vrátí během první sezóny. MPPT regulátory navíc nabíjejí baterii díky vícestupňové nabíjecí charakteristice IUoU (bulk, absorpce, float) výrazně šetrněji a u olověných baterií zabraňují sulfataci pravidelným udržovacím nabíjením.
2.2 Kabeláž a průřez vodičů podle DIN VDE 0298-4
Nejnebezpečnějším slabým místem mnoha DIY solárních systémů je příliš tenká kabeláž mezi modulem a regulátorem a také mezi regulátorem a baterií. Úbytek napětí na vodiči se neúprosně vypočítá podle Ohmova zákona: Při 3 m délky kabelu (přívod a zpětný vodič = 6 m), nabíjecím proudu 15 A a příliš malém průřezu 2,5 mm² ztratíte celých 1,26 V – to odpovídá ztrátě výkonu téměř 19 W a kritickému podbití baterie, protože regulátor si skutečné napětí baterie vyloží nesprávně. Norma DIN VDE 0298-4 stanovuje následující trvalou proudovou zatížitelnost pro flexibilní měděné vodiče v oblasti vozidel:
| Průřez kabelu (mm²) | Max. trvalý proud při teplotě okolí 30 °C | Doporučená max. délka vedení (12 V, 15 A) | Typické použití |
|---|---|---|---|
| 2,5 mm² | 20 A | max. 1,5 m | Krátká spojení v rozvaděči |
| 4 mm² | 30 A | max. 2,5 m | Solární modul k regulátoru nabíjení (průchod střechou) |
| 6 mm² | 40 A | max. 4,0 m | Bateriová banka k měniči (krátká vzdálenost) |
| 10 mm² | 55 A | max. 6,5 m | Dlouhé trasy vedení, vysoké proudy nad 30 A |
Praktický tip: Kabely od solárního modulu k regulátoru neveďte nejbližší gumovou průchodkou, ale použijte vodotěsné kabelové průchodky s odlehčením tahu. Mezi regulátor a baterii bezpodmínečně patří 30A midi pojistka přímo na kladný pól baterie – chrání kabel, ne zařízení.
2.3 Paralelní versus sériové zapojení: sčítat napětí, nebo sčítat proud
Rozhodnutí, jak zapojíte dva nebo více solárních modulů, určuje vstupní napětí na MPPT regulátoru a při částečném zastínění také výtěžnost celého stringu. Při paralelním zapojení se sčítají proudy (např. 2 × 100 Wp paralelně dávají 18 V / 11,2 A) – zastíněný modul nestrhává druhý, potřebujete však silnější kabely. Při sériovém zapojení se sčítají napětí (36 V / 5,6 A), proud zůstává nízký, takže můžete položit tenčí kabely a MPPT regulátory dosáhnou za chladného počasí již brzy ráno potřebného startovacího napětí. Kritická nevýhoda sériového zapojení: Částečně zastíněný modul – ať už listím, ptačím trusem nebo střešním oknem – může způsobit masivní propad celého stringu, pokud bypass diody nepracují správně. Pro střechy vozidel s nevyhnutelnými zdroji stínu je paralelní zapojení s průřezem kabelu 4–6 mm² robustnější a bezpečnější cestou.
Oddíl 3
Srdcem každého autonomního napájení pro kemping je bateriová banka – přes den ukládá získanou solární energii pro noc a vyrovnává výkyvy počasí. Chemie článků přitom určuje využitelnou kapacitu, životnost cyklů, chování v chladu a bezpečnostní požadavky. K ní připojený měnič mění 12,8 V DC na síťových 230 V AC / 50 Hz a musí být přesně sladěn s charakteristikou baterie.
3.1 LiFePO4 versus AGM/olovo: rozhodnutí o chemii pro rok 2026
Lithium-železofosfátové baterie (LiFePO4) s jmenovitým napětím 12,8 V a využitelnou kapacitou 80–100 % (při 100 Ah tedy reálně 80–100 Ah využitelných) technicky předčily AGM baterii. Kvalitní AGM baterie s 100 Ah však podle doporučení výrobce smí být cyklicky vybíjena pouze na 50 %, pokud nechcete během 300 místo 800 cyklů utrpět pokles kapacity. Efektivně je tedy k dispozici pouze 50 Ah. U LiFePO4 baterie, která dosahuje 3 500–5 000 nabíjecích cyklů při 80 % DoD (Depth of Discharge), se dvojnásobně vyšší pořizovací cena amortizuje již po 3–4 letech intenzivního kempingového využívání. Vestavěný BMS (Battery Management System) trvale sleduje napětí článků, teploty a vyvažování a chrání před hlubokým vybitím pod 10,0 V a před přebitím nad 14,6 V. Moderní LiFePO4 baterie s integrovaným vytápěním (např.
3.2 Plánování kapacity bateriového pole na praktickém příkladu
Náš vzorový karavan se zjištěnou denní spotřebou 900 Wh (chladnička 300 Wh, topení 150 Wh, nabíječky 200 Wh, notebook 150 Wh, světlo 100 Wh) chce přečkat 3 dny bez slunečního svitu (autonomie pro špatné počasí). Výpočtem potřebuje 2 700 Wh využitelné kapacity. S AGM technologií (50 % DoD) by musel instalovat hrubě 5 400 Wh – to odpovídá monstróznímu poli 4 × 100 Ah olověných akumulátorů o celkové hmotnosti 120 kg. Jediná LiFePO4 baterie s 300 Ah jmenovité kapacity a využitelnými 240 Ah (× 12,8 V = 3 072 Wh) naproti tomu váží pouze 28 kg, dodává potřebnou energii z kompaktního pouzdra a lze ji úsporně umístit pod sedadlem řidiče nebo v sedačce. Test ADAC z června 2025 potvrzuje, že moderní palubní LiFePO4 baterie s Bluetooth rozhraním a aplikací pro smartphone posouvají sledování stavu nabití, vyvážení článků a historické spotřeby energie na zcela novou úroveň.
3.3 Technologie střídačů: Čistá sinusovka, modifikovaná sinusovka a dimenzování
Pro provoz citlivých 230voltových spotřebičů, jako jsou indukční varné desky, lékařské CPAP přístroje pro spánek, mlýnky na kávu se střídavým motorem nebo nabíječky pro e-bike akumulátory, je bezpodmínečně nutný střídač s čistou sinusovkou. Přístroje s modifikovanou sinusovkou vytvářejí schodovité výstupní napětí, které může induktivní zátěže přivést k nadměrnému bručení, přehřívání nebo v nejhorším případě ke zničení. Jmenovitý výkon střídače musí pokrýt současnou špičkovou spotřebu: 800W fén plus 60W chladnička (provedení 230 V) plus 90W napájecí adaptér notebooku vyžaduje trvalý výkon nejméně 1 200 W. Mějte na paměti účinnost 88–94 %: z baterie se při 1 000 W výstupního výkonu odebírá přibližně 1 100–1 140 W, což při 12,8 V odpovídá pořádnému proudu 86–89 A – zde se vnucuje průřez kabelu nejméně 16 mm² a jištění 125A ANL pojistkou. Kvalitní střídače s ECO režimem (např. Victron Phoenix Inverter 1 200 VA) snižují spotřebu v pohotovostním režimu naprázdno na méně než 2 W a šetří tak baterii v noci.
Oddíl 4
Přesný výpočet energetické bilance je životní pojistkou proti chladným, tmavým nocím s vybitou baterií. Sečte veškeré spotřeby a postaví je proti solárnímu zisku. Zimní kempování pod -10 °C navíc vyžaduje strategii proti mrazu pro celou elektroinstalaci.
4.1 Denní energetická bilance v detailu: Od watthodiny k prognóze soběstačnosti
Vytvořte podrobnou tabulku všech spotřebičů s jejich elektrickým výkonem ve wattech a denní dobou provozu v hodinách. Z obojího se vynásobením získá denní spotřeba ve watthodinách. Praktický příklad pro campervan ve středoevropském létě vypadá takto:
- Kompresorová chladicí box 45 l: Ø 35 W při 30 % zapnutí → 8,4 h efektivně → 294 Wh/den
- LED vnitřní osvětlení: 15 W po 3 h → 45 Wh/den
- Nezávislé topení (ventilátor): 20 W po 6 h v chladných nocích → 120 Wh/den
- Vodní pumpa: 30 W po 0,3 h → 9 Wh/den
- Notebook USB-C PD: 60 W po 3 h → 180 Wh/den
- Smartphone, fotoaparát, dron: kumulovaně 55 Wh/den
- Starlink Mini internet: Ø 25 W po 4 h → 100 Wh/den
Součet 803 Wh/den představuje základní potřebu. Připočteme-li 10 % na ztráty při nabíjení a vlastní spotřebu střídače, vychází hrubá potřeba 883 Wh/den. Solární string 200 Wp s MPPT regulátorem dodá ve střední Evropě v červenci v průměru 900–1 100 Wh/den. Systém je tak v létě vyrovnaný, v říjnu (již jen 2,5 sluneční hodiny = 500 Wh/den) vzniká denní deficit 383 Wh, který je třeba pokrýt z rezervy baterie. Pomocí tohoto výpočtu si ověřte autonomii své bateriové banky pro období špatného počasí.
4.2 Zimní kempování a strategie proti mrazu pro solární systém a baterii
Zimní kempování v extrémních podmínkách – například ve Skandinávii při venkovní teplotě -20 °C – vyžaduje zásadně odlišnou energetickou architekturu. Nevyhřívaná baterie LiFePO4 pod sedadlem vozidla vychladne bez zdroje tepla během 6–8 hodin na okolní teplotu. Vestavěný BMS od 0 °C vnitřní teploty článků důsledně blokuje nabíjecí proud, aby zabránil lithium-platingu. Potřebujete baterii s topnou rohoží a automatickou detekcí mrazu, která při přivedení nabíjecího proudu z MPPT regulátoru otevře topný okruh a předehřeje články na 5–10 °C, než začne protékat hlavní nabíjecí proud. Energetická náročnost ohřevu baterie 200 Ah z -10 °C na +5 °C činí přibližně 180–250 Wh – investice, která při minimálním solárním zisku v zimě bilanci dále zatěžuje. Pro trvalý zimní provoz doporučujeme kombinaci izolovaného prostoru pro baterii se silikonovou topnou rohoží (30–50 W) a redundantní zdroj nabíjení, například výkonný B2B nabíjecí booster (30–50 A) z alternátoru vozidla, který během jízdy baterii ohřívá a plně nabíjí, zatímco solární panel přes den zajišťuje pouze udržovací příspěvek. Tím zajistíte i při -25 °C provoz nezávislého topení, osvětlení a komunikace po několik dní.
4.3 Rozšířená diagnostika: pochopení toků energie pomocí shuntu a chytrého monitoringu
Přesné sledování baterie pomocí vysoce přesného shuntu (např. Victron SmartShunt 500 A/50 mV) měří skutečně protékající proudy s přesností ±0,1 A a vypočítává stav nabití (State of Charge, SoC) pomocí Peukertovy kompenzace – u LiFePO4 s Peukertovým exponentem blízkým 1,02 oproti 1,25–1,35 u olověných baterií. Přes Bluetooth nebo integrovaný displej vidíte v reálném čase: aktuální nabíjecí výkon ze solárního panelu (128 W), spotřebu střídače (420 W), čisté ampéry do baterie (+7,2 A) a zbývající čas do úplného vybití při aktuální spotřebě (16 h 42 min). Takto transparentní monitoring vám umožní cíleně zapínat nebo vypínat spotřebiče a nikdy nenechat systém klesnout pod 20 % SoC – prahová hodnota rezervy, která výrazně prodlužuje životnost LiFePO4.
Oddíl 5
Solární průmysl nabízí matoucí rozmanitost typů modulů a výrobců. Mezi kompromisně tuhými vysoce výkonnými sklo-sklo moduly, lehkými flexibilními skládacími panely pro trekking a kompaktními kompletními řešeními musí uživatel učinit fundované rozhodnutí.
5.1 Tuhé skleněné moduly versus skládací ETFE moduly: hmotnost, účinnost a odolnost
Tuhé solární moduly s tvrzeným solárním sklem (3,2 mm) a eloxovaným hliníkovým rámem nabízejí nejvyšší mechanickou stabilitu a životnost 25–30 let. Odolávají krupobití s 25 mm velikostí zrn při 80 km/h. Skládací moduly na bázi ETFE (např. Renogy 200 W skládací) váží 7,2 kg, tedy jen necelé dvě třetiny, a složí se na velikost cestovní tašky. Jejich životnost je však kvůli neustálému mechanickému namáhání flexibilních spojů článků a konstrukci bez rámu exponované vně omezena na maximálně 5–8 let. Skládací moduly navíc po 300–500 cyklech skládání vykazují mikrotrhliny v pájených spojích, které vedou k postupnému poklesu výkonu. Pro aplikace pevně namontované na střeše jsou tuhé skleněné moduly nenahraditelné, pro mobilní použití bez střešního nosiče – například při kempování s kánoí nebo trekkingu se stanem – nabízí skládací panel 120 Wp dokonalý doplněk pro tábor.
5.3 Dlouhodobá investice nebo rozpočtové řešení: Celkové náklady vlastnictví za 10 let
Při výpočtu za období 10 let a 1 500 dní kempování se ukazuje finanční výhoda kvalitních komponentů: Cenově dostupné řešení s PWM regulátorem, neřízenou AGM baterií a polykrystalickým panelem stojí na začátku 420 €, ale kvůli kratší životnosti cyklů (výměna AGM baterie po 4 letech, výměna PWM regulátoru po 6 letech) vyžaduje dodatečnou investici 290 €, celkem 710 €. Prémiové řešení s Victron MPPT, LiFePO4 baterií 200 Ah s vyhříváním a 2 × 200 Wp skleněnými panely stojí na začátku 1 450 €, ale pracuje po celých 10 let bez výměny komponentů a poskytuje trvale 30 % vyšší energetický výnos. Total Cost of Ownership na den kempování činí 0,97 € u prémiového systému oproti 0,47 € u cenově dostupného řešení – rozdíl 50 centů na den si kupujete bezstarostným, autonomním kempováním bez náhlých výpadků baterie. Pro vášnivé off-grid kempovače je to nejudržitelnější a nejméně riziková investice.
6. Dimenzování solárního panelu a přesná energetická bilance pro mobilní off-grid systém
6.1 Od profilu spotřeby k potřebnému jmenovitému výkonu (100 W až 400 W)
Návrh plochy solárního panelu se řídí neúprosným fyzikálním pravidlem: energetická potřeba ve watthodinách (Wh) za den dělená efektivním slunečním zářením ve špičkových hodinách (Peak Sun Hours, PSH) dává minimální celkový výkon panelu ve wattech peak (Wp). Ve středoevropském létě jsou reálné 4 až 5 PSH, v zimním období hodnoty klesají na 0,5 až 1,5 PSH. Typický kompresorový chladicí box odebírá 380 Wh/den, LED osvětlení a nabíjení telefonu přidávají 120 Wh/den. Součet 500 Wh/den tak již vyžaduje panel s 125 Wp (500 Wh ÷ 4 h), včetně bezpečnostní rezervy. Kdo chce napájet dieselové nezávislé topení s ventilátorem (160 Wh/den), dostane se rychle na 200 Wp až 300 Wp.
Příklad výpočtu z praxe karavanistů: Audi A3 8V se start-stop systémem potřebuje v sériovém stavu 70 Ah AGM baterii pod kapotou. Pro off-grid kempování u jezera se však instaluje samostatná napájecí baterie s 120 Ah LiFePO₄ (1 536 Wh), která se nabíjí výhradně ze solárního panelu. Při denní spotřebě 600 Wh (chladicí box, LED, notebook) a letním výnosu 4,2 PSH vychází výpočtem panel 143 Wp – v praxi se volí pevný 180 Wp panel, který i při lehké oblačnosti udržuje SoC (State of Charge) LiFePO₄ baterie stabilně mezi 30 % a 95 %.
6.2 Systémové napětí a konfigurace panelů: paralelně, sériově nebo kombinovaně
Volba systémového napětí (12 V vs. 24 V) je ovlivněna maximálním vstupním napětím regulátoru nabíjení a konfigurací baterie. Jediný 12 V solární panel s 22,4 V VOC (napětí naprázdno) a 18,2 V Vmpp (jmenovité napětí) ideálně napájí MPPT regulátor pro 12 V baterie. Při dvou stejných panelech v sérii se napětí zdvojnásobí na 44,8 V VOC, což minimalizuje ztráty ve vedení, ale vyžaduje regulátor s alespoň 60 V DC vstupní odolností. Paralelní zapojení udržuje napětí nízké a lépe toleruje částečné zastínění jednotlivých panelů, vyžaduje však Y konektory (MC4) a větší průřezy kabelů. Pro většinu středně velkých obytných vozů o délce 5,5 m až 7,4 m se osvědčuje sériové zapojení dvou 150 Wp panelů do jednoho 300 Wp stringu, který se propojí s MPPT regulátorem přes 6 mm² solární kabel (pocínovaný měděný drát podle DIN VDE 0283-6).
6.3 Tabulka energetické bilance: denní spotřeba vs. solární výnos
| Spotřebič | Příkon (W) | Denní doba provozu (h) | Spotřeba energie (Wh/den) |
|---|---|---|---|
| Kompresorový chladicí box (Secop/Danfoss) | 45 W | 8 h (33 % duty cycle) | 360 Wh |
| LED vnitřní osvětlení (5 pásků) | 15 W | 4 h | 60 Wh |
| USB nabíjecí porty (2× telefon, 1× tablet) | 18 W | 4 h | 72 Wh |
| Dieselové nezávislé topení (ventilátor, zapalování) | 40 W (start) / 12 W (provoz) | 0,3 h start + 10 h provoz | 132 Wh |
| Celková spotřeba | 624 Wh | ||
| Solární výnos (200 Wp × 4,8 h, řetězec účinnosti 0,82) | 787 Wh | ||
| Čistý přebytek (nabíjení úložiště) | +163 Wh |
7. Technologie regulátoru nabíjení: MPPT vs. PWM a výpočet průřezu podle DIN VDE
7.1 Zásadní rozdíl: MPPT tracking vs. přímé připojení PWM
Definice obou typů regulátorů patří do každé solidní znalostní základny:
- PWM (Pulse Width Modulation)
- PWM regulátor připojuje solární panel přímo k baterii a pouze moduluje střídu, jakmile je dosaženo konečného nabíjecího napětí (např. 14,4 V pro AGM). Panel je stažen na napěťovou úroveň baterie: 18,2 V panel pak dodává pouze 13,8 V × proud – přebytek napětí 4,4 V vyhasne nevyužit jako teplo. Ztráta účinnosti činí u hluboce vybitých baterií 20 % až 30 %. PWM regulátory jsou vhodné výhradně pro 36článkové panely (VOC < 25 V) v 12V systémech.
- MPPT (Maximum Power Point Tracking)
- MPPT regulátor elektricky odděluje panel od baterie a provozuje DC/DC měnič (topologie buck konvertoru), který trvale sleduje pracovní bod panelu do bodu maximálního výkonu (Vmpp). Přebytek napětí se transformuje na dodatečný nabíjecí proud: Z 18,2 V / 9,9 A na panelu se stane 13,2 V / 13,6 A na baterii – zisk proudu 37 %. Galvanické oddělení a širší rozsah vstupního napětí (až 150 V DC) umožňují sériové stringy panelů, které princip MPPT teprve plně využívají.
7.2 Průřez kabelu a úbytek napětí podle DIN VDE 0100-520
Přípustný úbytek napětí mezi solárním panelem a regulátorem nabíjení a mezi regulátorem nabíjení a baterií nesmí překročit 1 % jmenovitého napětí, aby se zabránilo ztrátám sledování a nedostatečnému nabíjení baterie. U 300 Wp systému protéká na straně panelu při sériovém zapojení (VOC 44,8 V, Vmpp 36,4 V) maximálně 8,25 A. Pro délku kabelu 6 m (jednoduchou) se minimální průřez vypočítá podle vzorce A = (2 × L × I) / (κ × ΔU) s měrnou vodivostí mědi (κ = 56 m/Ωmm²). Výsledek: průřez 2,5 mm² pro ΔU = 0,36 V (1 % z 36 V). Na straně baterie je to při 12 V a 25 A MPPT nabíjecím proudu již 10 mm² pro ΔU = 0,12 V. Pocínované solární kabely (H1Z2Z2-K, 1,5 kV DC) jsou UV odolné a bez halogenů a nahrazují zastaralou normu PV1-F.
7.3 Praktické doporučení: Matice MPPT regulátorů pro campingové sestavy
Výběr regulátoru nabíjení musí být sladěn s výkonem panelu a typem baterie. Victron SmartSolar MPPT 100/20 (do 20 A nabíjecího proudu) je vhodný pro solární panely do 290 Wp u 12V baterií, zatímco 75/15 je limitován již při 220 Wp. Pro větší plochy od 400 Wp se doporučuje SmartSolar MPPT 100/30 nebo Renogy Rover 40 A. Všechny uvedené modely disponují teplotními senzory, nabíjecími profily pro LiFePO₄ (14,2 V absorpce, 13,5 V float) a volitelným Bluetooth monitoringem – rozhodující výhoda oproti PWM, který se příplatek 60–120 € vrátí díky zisku výnosu za méně než dvě sezóny.
8. Návrh bateriové banky a mrazová strategie pro zimní camping u LiFePO₄ systémů
8.1 Dimenzování kapacity: hloubka vybití, C-rate a paralelní provoz
Bateriová banka musí pokrýt dva až tři dny autonomie (rezerva na špatné počasí) bez solárního příjmu. Při denní spotřebě 624 Wh vyplývá potřebná čistá kapacita 1.872 Wh. Zatímco AGM baterie snášejí pouze 50 % DoD (Depth of Discharge) – tedy by musely poskytnout nominálně 3.744 Wh (312 Ah/12 V) –, LiFePO₄ baterie s 90 % DoD umožňuje hrubou kapacitu pouze 2.080 Wh (162 Ah/12,8 V). Další pozornost patří C-rate: 100 Ah LiFePO₄ s 0,5C trvalým proudem může dodávat 50 A, více než dost pro 1.000 W střídač (83 A DC). Pokud je zapojeno více baterií paralelně, musí být vývody provedeny symetricky se stejnými délkami vedení (< 30 cm rozdíl) a průřezem 35 mm², aby se zabránilo cirkulujícím vyrovnávacím proudům (drift) způsobeným rozdíly vnitřního odporu v řádu miliohmů.
8.2 Mrazová strategie: nabíjecí okno a konfigurace topných rohoží při mínusových teplotách
Achillovou patou LiFePO₄ článku je reakce lithium-plating při nabíjení pod bodem mrazu. Vodivost elektrolytu při -5 °C dramaticky klesá; interkalace lithných iontů do grafitové anody je nevratně vytlačena depozicí kovového lithia. Kvalitní BMS systémy (např. JBD, Daly, Victron VE.Bus) zcela blokují nabíjecí cestu od 0 °C teploty článku. Pro zimní camping jsou zavedeny tři strategie:
- Integrované vyhřívání baterie: Modely jako Ective LiFePO₄ LT-Serie mají tovární topné fólie, které při ≤ 0 °C odvádějí nabíjecí proud do topného výkonu (cca 3 A vlastní spotřeba), dokud články nedosáhnou 5 °C.
- Externí topná podložka nádrže: 12 V / 25 W topná podložka pod hliníkovou vanou baterie, řízená snap-disc termostatem (sepnutí 2 °C, rozepnutí 10 °C), spotřebuje na jednu topnou fázi přibližně 60 Wh.
- Izolační box s materiálem pro změnu fáze: Parafínový vosk integrovaný do boxu baterie udržuje teplotu díky latentní akumulaci tepla na 8–12 °C po dobu 8–10 hodin, a to i při venkovních teplotách -15 °C.
8.3 Koncepce jištění: NH pojistky, T-Class-Fuses a požární ochrana podle ECE R 10
Jištění bateriové banky vyžaduje pomalou vysokoproudou pojistku (ANL nebo NH00, 125 A–200 A) přímo na kladném pólu, dimenzovanou na zkratový proud LiFePO₄ banky, který může být 1 500 A až 3 000 A. Vedení od regulátoru nabíjení k baterii je jištěno 30 A MIDI-Fuse, kabeláž musí odpovídat předpisu ECE 64 pro nástavby na motorových vozidlech. Ochrana proti blesku a přepětí (Typ 2 SPD, DC 600 V, Victron SPM 100) je povinná pouze při trvalém venkovním umístění obytného vozu se solárním panelem trvale pod širým nebem, při mobilním použití poskytují bypass diody modulů již základní ochranu proti hot-spot efektům.
9. Dimenzování střídače a provedení modulů: Skládací vs. pevné
9.1 Čistá sinusovka vs. modifikovaná sinusovka: vliv na indukčnosti
Pro všechna zařízení s induktivními zátěžemi – kompresorové chladničky, mikrovlnné trouby (800 W), indukční varné desky (max. 1 800 W) – je nutný střídač s čistou sinusovkou (THD < 3 %). Modifikované sinusovky (schodovité napětí) způsobují v transformátorech a motorech zvýšené železné ztráty (hystereze), které se projevují jako o 30 % vyšší vývin tepla a slyšitelné bručení. Pro off-grid provoz cestovního vozidla s 1 500 W trvalou zátěží je třeba dimenzovat střídač se 2 500 VA špičkovým výkonem, aby zvládl rozběhový proud kompresoru (3–5násobek jmenovitého proudu po 200 ms). Vlastní spotřeba (standby) kvalitních střídačů je 2 W až 8 W (např. Victron Phoenix Smart IP43).
9.2 Pevné sklo-fóliové moduly vs. skládací ETFE moduly: výnos a aerodynamika
Fyzikální hranice obou provedení jsou ostře definované: Pevné monokrystalické moduly s tvrzeným solárním sklem (3,2 mm) a eloxovaným hliníkovým rámem dosahují účinnosti modulu 20–22 % a degradace výkonu 0,5 % ročně. Skládací moduly s ETFE povrchem (ethylen-tetrafluorethylen) a CIGS tenkovrstvou technologií (měď-indium-gallium-selenid) váží pouze 2,8 kg na 100 Wp, jejich účinnost je však 14–16 %. Rozhodující pro zimní kempování: Skládací moduly lze nastavit do 70° sklonu podle nízko položeného slunce a připevnit karabinami k vozidlu – pevná 15 kg plochá střešní konstrukce tento azimutální stupeň volnosti přirozeně neposkytuje. Trvale namontované pevné moduly bodují díky ochraně proti krádeži a odolnosti proti krupobití (25 mm zrna při 23 m/s, IEC 61215), zatímco skládací moduly musí být při nepoužívání chráněny v úložném prostoru před trvalým mechanickým zatížením.
9.3 Systémová integrace: propojení nabíjecího boosteru s alternátorem
V žádné moderní sestavě obytného vozu nechybí obousměrný nabíjecí booster (např. Votronic VCC 1212-30 nebo Victron Orion-Tr Smart 12/12-30A), který nabíjí napájecí baterii 30 A trvalým proudem z alternátoru, jakmile startovací baterie (např. 70 Ah AGM v Audi A3 8V se start-stop) dosáhne nabíjecího napětí 13,8 V. Toto propojení eliminuje riziko nedostatečného zásobení během zimních solárních deficitů. Integrovaná nabíjecí charakteristika IU1oU2oU3 automaticky rozpozná LiFePO₄ a AGM baterie a omezuje proud tak, aby alternátor nebyl přetížen při maximální teplotě diodové desky 140 °C.
Oddíl 11 – Dimenzování solárních modulů & energetická bilance: Výpočet 100‑400W
11.1 Denní potřeba energie jako základ (Wh/den)
Každý návrh off-grid systému začíná bilancí denní spotřeby ve watthodinách (Wh). Zapište všechny 12V a 230V spotřebiče s jejich příkonem (W) a denní dobou provozu (h). Typická chladnička do obytného vozu (Dometic CRX 50) odebírá v průměru 45 W při 30% době provozu – to dává 324 Wh/den. Nezávislé dieselové topení (Webasto Air Top 2000 STC) potřebuje ve fázi startu až 30 W, poté běží s 15 W a za 10 h zimního provozu se nasčítá na 180 Wh. LED vnitřní osvětlení (10 W), nabíjení smartphonu (5 W, 2 h) a notebook (65 W, 3 h) přidají dalších 230 Wh. Celkový součet v tomto realistickém scénáři činí 734 Wh/den. Pro rezervy (oblačnost, ztráty při nabíjení) násobíme bezpečnostním faktorem 1,3 – energie, kterou je třeba pokrýt, tedy činí 954 Wh/den.
11.2 Model výnosu a výkon modulu (100 W–400 W)
Solární modul dodává svůj jmenovitý výkon pouze za standardních testovacích podmínek (STC: ozáření 1000 W/m², teplota článku 25 °C, AM 1,5). Ve střední Evropě dosáhnete v létě při optimální orientaci 4–5 slunečních hodin (Sun Hours), v zimě pouze 1–2. Modul 100 W tedy vyrobí v červenci přibližně 400–500 Wh/den, v prosinci 100–150 Wh. Pro denní bilanci 954 Wh postačí v létě modul 200 W. V zimě je naproti tomu zapotřebí alespoň 400 W – lépe 2 × 200 W paralelně, aby se difuzní ozáření využilo efektivněji. Skládací moduly (tenkovrstvé CIGS) mají při zatažené obloze často o 10–15 % vyšší účinnost při slabém světle než pevné monokrystalické moduly, stojí však 1,5násobek.
- STC (Standard Test Conditions)
- Zkušební podmínky s ozářením 1000 W/m², teplotou článku 25 °C a Air Mass 1,5 pro srovnatelnost výkonu modulů podle IEC 61215.
- Sun Hour
- Jedna hodina s ozářením 1000 W/m². V Německu v létě cca 4,5 h, v zimě cca 1,5 h.
- CIGS (selenid mědi, india a gallia)
- Technologie tenkovrstvých solárních článků s vysokou účinností při slabém světle a ohebností, často používaná ve skládacích modulech.
- MPPT (Maximum Power Point Tracking)
- Technologie regulátoru nabíjení, která dynamicky přizpůsobuje napětí a proud solárního modulu, aby vždy odebírala maximální výkon (účinnost >95 %).
- PWM (pulzně šířková modulace)
- Jednoduchý regulátor nabíjení, který snižuje napětí modulu v pulzním poměru na úroveň baterie, nevyužívá však plný výkon modulu.
- Úbytek napětí podle DIN VDE 0100‑520
- Maximální přípustná ztráta napětí v kabelech: 3 % pro osvětlení, 1 % pro nabíjecí vedení (doporučeno).
- Účinnost (η)
- Poměr výstupního a vstupního výkonu. MPPT regulátory: 95–98 %, PWM: 70–85 % podle rozptylu napětí.
- LiFePO4 (lithium-železofosfát)
- Chemie baterie s jmenovitým napětím 3,2 V na článek, vysokou cyklickou odolností (≥3000 cyklů) a inherentní bezpečností díky olivinové struktuře.
- BMS (Battery Management System)
- Elektronický ochranný obvod pro sledování napětí článků, teplot a vyvažování, zabraňuje hlubokému vybití a přebití.
- Peukertův jev
- Jev u olověných baterií, kdy dostupná kapacita klesá s rostoucím vybíjecím proudem. LiFePO4 je tímto jevem sotva ovlivněn.
- Bypassová dioda
- Dioda integrovaná v solárních modulech, která při částečném zastínění vede proud kolem zastíněných článků a zabraňuje poškození hot-spot.
- IZOLAČNÍ ODPOR
- Měření podle DIN EN 62446‑1 pro bezpečnostní kontrolu izolace modulů před uvedením systému do provozu.
Oddíl 12 – Technologie regulátoru nabíjení: MPPT vs. PWM a umění kabeláže
12.1 Fyzika regulátoru nabíjení: Proč MPPT dělá rozdíl
Solární modul s 36 články (60 článků při >300 W) dodává svůj maximální výkon při přibližně 17–18 V (Vmp). Baterie LiFePO4 12 V však potřebuje konečné nabíjecí napětí 14,4–14,6 V. PWM regulátor ořezává přebytečné napětí tím, že modul krátkodobě propojí přímo s baterií – přitom teče plný proud modulu, ale ne plný výkon modulu, protože napětí je omezeno na úroveň baterie. U modulu 100 W (Imp = 5,56 A) tak s PWM získáte maximálně 5,56 A × 14,4 V = 80 W. MPPT regulátor přeměňuje přebytečné napětí na dodatečný nabíjecí proud a při stejném modulu dodává 100 W × 0,96 (účinnost) = 96 W. Při chladných teplotách a vysokém ozáření stoupá napětí modulu na 19–20 V; výhoda MPPT roste na 20–25 % vyšší výnos oproti PWM.
12.2 Průřez kabelu podle DIN VDE 0100‑520 a úbytek napětí
Úbytek napětí mezi regulátorem nabíjení a baterií smí podle doporučení DIN VDE 0100‑520 činit maximálně 1 % jmenovitého napětí, při 12 V tedy 0,12 V. Pro 4 m dlouhé vedení tam a zpět (2 m jednoduchá délka) při nabíjecím proudu 40 A vyplývá potřebný průřez ze vzorce:
A = (2 · L · I) / (κ · ΔU) s κ (vodivost mědi) = 56 m/(Ω·mm²).
Výpočet: A = (2 · 2 m · 40 A) / (56 · 0,12 V) = 160 / 6,72 = 23,8 mm². Zvolí se nejbližší vyšší normovaný průřez 25 mm². Pro přívodní vedení k modulu (10 A, délka 10 m) postačí podle stejného výpočtu 6 mm². Používejte výhradně jemně slaněné měděné vodiče s dvojitou izolací (gumová hadicová šňůra H07RNF) a přímo na kladném pólu baterie použijte MIDI pojistky nebo jističe (např. 50 A) podle ISO 8820-5.
12.3 Kombinace s bateriovým management systémem (BMS)
Externí BMS (např. Victron VE.Bus BMS) komunikuje s MPPT regulátorem přes Bluetooth (VE.Smart Networking) nebo kabelem, aby řídil nabíjecí charakteristiku v závislosti na teplotě. U článků LiFePO4 BMS deaktivuje nabíjecí regulátor při napětí článku nad 3,65 V nebo teplotách pod 0 °C (ochrana před lithium-platingem). Kvalitní regulátory, jako je Victron SmartSolar MPPT 100/30, nabízejí nastavitelné absorpční a udržovací napětí a automatickou kompenzaci -2 mV/°C na článek – což je zásadní pro životnost vaší 100Ah LiFePO4 baterie.