FAQ k nabíječkám baterií - správné nabíjení & udržování
Ať už motorka, auto nebo obytný vůz – s kvalitní nabíječkou baterií od electronicx prodloužíte životnost své 12V nebo 24V baterie až o 200 %. V těchto 30 FAQ vysvětlujeme vše o správném nabíjení, udržování a výběru.
Základy
Co je nabíječka baterií a k čemu ji potřebuji?
Nabíječka baterií přeměňuje síťové napětí 230 V na stejnosměrné napětí 6 V, 12 V nebo 24 V, aby bezpečně nabíjela vybité autobaterie. Kvalitní přístroje dosahují více než 1000 nabíjecích cyklů. Automatické vypnutí zabraňuje přebíjení, což může prodloužit životnost 60Ah AGM baterie.
Jaké typy baterií mohu nabíjet moderní nabíječkou?
Moderní nabíječky nabíjejí olověné, AGM, gelové, EFB a lithiové baterie (LiFePO4) s 12 V nebo 24 V. Naše přístroje automaticky rozpoznají typ baterie a zvolí vhodné konečné nabíjecí napětí, např. 14,4 V pro AGM nebo 14,8 V pro mokré olověné. Nabíjecí charakteristika je řízena v 7 stupních, aby se i 100Ah baterie plně nabily za 8 až 10 hodin. Autonabíječka s lithiovým režimem pracuje konstantně s 14,2 V pro 4 články.
Jak funguje automatické rozpoznání napětí baterie?
Nabíječka při připojení měří klidové napětí baterie s přesností ±0,05 V. Pokud je mezi 11,5 V a 13 V, automaticky se zvolí program 12 V. Při 22 V až 26 V přístroj rozpozná 24V baterii. Režim 6 V se aktivuje při 5,5 V až 6,5 V. Měření trvá 5 sekund a zabraňuje nesprávnému nastavení, které způsobuje 80 % všech poškození baterií. Bzučák varuje při napětí pod 2,5 V před vadnými články.
Co znamená udržovací nabíjení a kdy má smysl?
Udržovací nabíjení zásobuje baterii nízkým napětím 13,5 V až 13,8 V, aby vyrovnalo samovybíjení 3 % za měsíc. 12V nabíječka s udržovací funkcí může zůstat připojena měsíce bez poškození – ideální pro sezónní vozidla. Odběr klidového proudu je pod 1 W, počet nabíjecích cyklů stoupá na více než 2000 v trvalém provozu. Tak zůstane vaše 60Ah baterie připravena ke startu i po 6 měsících odstavení a nesulfatuje.
Jak dlouho vydrží kvalitní nabíječka?
Kvalitní nabíječka s teplotně řízeným ventilátorem a IP65 je dimenzována pro dlouhodobý provoz; skutečná životnost závisí na použití, zatížení a podmínkách prostředí. Interní elektronika je dimenzována na 100 000 provozních hodin. Kabely z gumy H07RN-F odolají 50 000 ohybům. Nabíjecí svorky jsou dimenzovány s měděným průřezem 1,5 mm² pro špičkový proud 30 A.
Může nabíječka zachránit hluboce vybitou baterii?
Ano, hluboké vybití pod 10,5 V vede k sulfataci. Naše reaktivační programy vysílají po dobu 15 minut impulsy s 16,2 V a 2 A, které rozbíjejí sulfátové krystaly od velikosti 0,1 mm. Od 6,5 V začíná normální nabíjecí proces. U 44Ah baterie se zbytkovým napětím 4,5 V je obnovení úspěšné v 70 % případů. Kapacita po 3 nabíjecích cyklech stoupne až na 85 % původní hodnoty. Předpoklad: Baterie je mechanicky neporušená.
Rozdíl mezi konstantním proudem a konstantním napětím?
Konstantní proud (fáze I) nabíjí pevným proudem 4A, 6A nebo 10A, dokud baterie nedosáhne 14,7V. Ve fázi konstantního napětí (fáze U) udržuje zařízení 14,7V a snižuje proud na 0,1A. Tato charakteristika IUoU šetří desky: plynovací napětí 14,4V je překročeno jen krátce. U 12V baterií trvá fáze I 6 hodin pro 60Ah, fáze U 2 hodiny. To zabraňuje úbytku vody a prodlužuje životnost o 30%.
Jak často by se měla nabíjet autobaterie?
V zimě při teplotách pod 0°C nabíjejte každé 4 týdny proudem alespoň 6A. Samovybíjení stoupá z 3% na 8% za měsíc. 74Ah startovací baterie klesne po 6 týdnech stání pod 12,2V – to odpovídá 50% vybití. S 6A nabíječkou trvá dobití 5 hodin. Při každodenním používání stačí udržovací nabíjení každé 3 měsíce. Náš tester baterií zobrazuje stav nabití v krocích po 0,1V.
Proč je konečné nabíjecí napětí tak důležité?
Příliš vysoké napětí od 15V vyvaří baterii: na každých 0,1V stoupá úbytek vody o 20%. Příliš nízké pod 13,8V vede k sulfataci. Naše zařízení regulují na 14,7V (±0,1V) pro olověné a 14,4V pro AGM. Správné konečné nabíjecí napětí zvyšuje cyklickou odolnost ze 400 na 600 při 50% hloubce vybití. Napětí se přeměřuje každých 20 sekund a při změně teploty se upravuje o 0,03V na 1°C.
Technika & specifikace
Co znamená údaj ampér (A) u nabíječky?
4A nabíječka nabije prázdnou 44Ah baterii na 80% kapacity za 11 hodin. Základní vzorec: kapacita (Ah) dělená nabíjecím proudem (A) = doba nabíjení do 80%. 10A model zvládne stejnou baterii za 4,4 hodiny. Pro 100Ah doporučujeme alespoň 6A, aby nebyla překročena nabíjecí rychlost 0,1C. Naše 6A zařízení nabijí 60Ah startovací baterii plně na 14,7V koncové napětí za 10 hodin.
Která napětí (6V, 12V, 24V) zařízení podporují?
6V se používá pro veterány a motocyklové baterie do 45Ah, konečné nabití 7,3V. 12V pokrývá 98% všech osobních vozů s 44Ah až 110Ah, konečné nabití 14,7V. 24V je určeno pro nákladní vozidla a pracovní stroje s 150Ah až 230Ah, konečné nabití 29,4V. 24V program dodává trvalý proud 5A, což plně nabije 180Ah baterii za 36 hodin.
Co je nabíjecí charakteristika IUoU?
Charakteristika IUoU kombinuje tři fáze: hlavní nabíjení konstantním proudem (I) 10A do 14,7V, následné nabíjení konstantním napětím 14,7V (Uo) po dobu 2 hodin a udržování 13,8V (U). Tato 7stupňová charakteristika analyzuje každých 20 sekund vnitřní odpor. U 70Ah gelové baterie klesá nabíjecí proud během fáze Uo z 6A na 0,5A. To zabraňuje tvorbě plynových bublinek, které by jinak stály 5% kapacity.
Jak pracuje mikroprocesorové řízení?
Mikroprocesorové řízení s 16bitovým čipem analyzuje každých 20 sekund stav baterie a upravuje nabíjecí napětí v krocích po 0,1V. U 12V baterií se hlavní nabíjení provádí 14,7V, následné nabíjení 13,8V. Čip rozpozná sulfataci od vnitřního odporu 30 miliohmů a spustí 15minutový desulfatační impuls 16V. To zvyšuje kapacitu až o 95%.
Jakou roli hraje teplotní kompenzace?
Při venkovní teplotě 0°C teplotní kompenzace automaticky zvýší nabíjecí napětí o 0,3V na 14,9V. Při 30°C snižuje na 14,3V, protože horké baterie potřebují méně napětí. Náš senzor na pólovém vývodu měří teplotu s přesností ±1°C. Tato úprava zabraňuje přebíjení v létě a nedobíjení v zimě, což zvyšuje cyklickou odolnost AGM baterií ze 400 na 600 cyklů při 50% DOD.
Jaký je rozdíl mezi pulzním a trvalým nabíjením?
Použití přesně podle požadavků: ...
...
.
...
...
Pulzní nabíjení vysílá 40Hz impulsy 17V po dobu 50 mikrosekund, které rozbíjejí sulfátové krystaly, aniž by zahřívaly baterii. Trvalé nabíjení 14,7V je šetrnější od 80% stavu nabití. To šetří 25% doby nabíjení oproti čistě trvalým nabíječkám a dosahuje 98% plného nabití.
Co znamená krytí IP65?
IP65 znamená úplnou ochranu proti prachu a ochranu proti tryskající vodě ze všech úhlů (12,5 litru/min po dobu 15 minut). Konektory jsou utěsněny silikonovými těsněními o tloušťce 0,5mm. Zařízení s IP65 vydrží 30 minut silného deště se 100mm/h. To přispívá k dlouhé životnosti, protože se zabraňuje korozi na 2mm² měděných kontaktech.
Jak funguje reaktivace při sulfataci?
Reaktivační program měří vnitřní odpor: nad 50 miliohmů signalizuje silnou sulfataci. Vysílá impulsy 16,2V s 2A po dobu 15 minut, následuje 5 minut klidu. Po 3 cyklech měříme pokles napětí. Pokud klesne z 0,5V na 0,1V za 10 sekund, byla reaktivace z 90% úspěšná. 60Ah baterie s původním zbytkovým napětím 3V ukazuje po 2 hodinách 12,2V a má zpět 70% kapacity.
Jaký maximální nabíjecí proud je vhodný pro 100Ah baterie?
Pro 100Ah baterie doporučujeme nabíjecí proud 10A (0,1C), aby teplota desek zůstala pod 40°C. Krátkodobě maximálně 15A po dobu 30 minut. Při 15A by se doba nabíjení zkrátila na 7 hodin, ale cyklická životnost by se snížila o 20 %.
Mohou nabíječky sloužit také jako napájecí zdroj v diagnostickém režimu?
Ano, naše profesionální přístroje mají diagnostický režim se stabilizovaným napětím 13,5V/5A (±0,1V) pro testování řídicích jednotek bez baterie. Zvlnění je pod 50mV, což je nutné pro citlivé moduly ECU. Přístroj poskytuje trvalý výkon 60W až na 8 hodin. Bzučák hlásí přetížení při odběru proudu nad 6A. Můžete tak kontrolovat světlomety nebo rádio, aniž byste vybíjeli baterii.
Nákup & dodání
Jak najdu vhodnou nabíječku pro svou baterii?
Rozhodující je nabíjecí proud v ampérech (A) a napětí baterie (6V, 12V, 24V). Vydělte kapacitu baterie v Ah deseti: pro 60Ah potřebujete 6A, pro 100Ah 10A. Typ baterie (AGM, Gel, Lithium) musí odpovídat režimu nabíjení – naše 7stupňová automatika rozpozná správně 98 % všech typů.
Jaké mám možnosti platby?
Nabízíme nákup na fakturu se splatností 14 dnů, inkaso, kreditní kartu (Visa, Mastercard) a PayPal. U PayPal je ochrana kupujícího 180 dnů. Nákup na fakturu je odblokován od druhé objednávky.
Jak rychle bude moje objednávka doručena?
Sledování zásilky vám bude zasláno e-mailem 30 minut po odeslání.
Co je součástí dodávky?
Každá nabíječka je dodávána s 1,8m pryžovým kabelem H07RN-F (2x1,5mm²), plně izolovanými pólovými svorkami pro 12V a 230V síťovým kabelem s euro zástrčkou (1,4m). Dále obdržíte stručný návod v němčině a suchý zip na kabely. U profesionálních modelů je přiložen teplotní senzor (40cm kabel) a tester baterie. Kufr je u modelů za 79,95€ zahrnut v ceně. Sada očkových kabelů pro pevnou instalaci stojí 4,95€.
Mohu nabíječku používat také pro lithiové baterie?
Nabíjení končí přesně při 14,2V bez udržovacího nabíjení, jak vyžadují výrobci článků. Vyvažování jednotlivých článků zajišťuje systém řízení baterie (BMS). Lithiová baterie 60Ah je nabita na 100 % za 6 hodin. Lithiové akumulátory s jmenovitým napětím 14,6V vyžadují náš speciální režim Li-Ion.
Jak mohu kontaktovat technickou podporu?
Náš tým podpory můžete kontaktovat od pondělí do pátku od 7:00 do 15:30 hodin na tel. +49 7135 7194106. Na místě v Cleebronnu (Hindenburgstr. 37A, 74389) si můžete po předchozí domluvě přístroje osobně vyzkoušet a vyzvednout. Odpovídáme na 95 % všech e-mailů na [email protected] do 2 hodin. Průměrná čekací doba na telefonu je 40 sekund.
Jak posoudím dlouhodobou kvalitu nabíječek?
Desky plošných spojů jsou silné 1,6mm s 35µm měděnou vrstvou. Kondenzátory jsou dimenzovány na 105°C, což odpovídá 10 000 provozním hodinám. Modulární konstrukce s 8 konektory usnadňuje opravy. Vadné přístroje jsou analyzovány a opraveny do 48 hodin.
Nabízíte také adaptéry pro zapalovač cigaret?
Je dimenzován pro nabíjecí proudy do 6A a má 3m spirálový kabel s průřezem 1,5mm². Úbytek napětí při 6A je na 3m pouze 0,3V. Adaptér je chráněn integrovanou 10A pojistkou a pasuje do všech normovaných zásuvek DIN-ISO-4165. Pro nabíjení přes zapalovač cigaret musí být vozidlo v poloze ACC/ON, jinak může řídicí jednotka odebírat klidový proud 0,5A.
Jakou okolní teplotu přístroje snášejí?
Všechny nabíječky electronicx pracují spolehlivě od -25°C do +45°C. Při teplotách pod -10°C elektronika snižuje nabíjecí proud o 20 %, aby se zabránilo tvorbě kondenzátu a ledu. Nad 40°C přepne ventilátor na stupeň 2 (3000 ot/min) a nabíjecí výkon se omezí o 15 %. Skladování v hlubokém mrazu do -40°C je možné, poté se musí přístroj před použitím 2 hodiny ohřát na +10°C. Provoz při 95% vlhkosti vzduchu je díky IP65 trvale povolen.