AGM vs EFB Sizing – welke capaciteit wanneer? De definitieve beslissingsmatrix 2026
De keuze van de juiste startaccu is voor miljoenen automobilisten een technisch raadsel met reële consequenties. De werkplaatschef zegt „AGM“, de vriendelijke onderdelenhandelaar zweert bij „EFB“, en het boordnet van uw voertuig vereist een heel specifieke technologie. Wie hier verkeerd kiest, riskeert startproblemen bij temperaturen onder nul, voortijdige accudood door sulfatering of in het slechtste geval schade aan het energiemanagementsysteem. Deze pagina lost het dilemma voor eens en voor altijd op: u krijgt de complete beslissingsmatrix met exacte ampère-uur-aanbevelingen, koudstartstroomvergelijkingen en reële prijsranges – gedifferentieerd naar voertuigtype en start-stopsysteem. Als gespecialiseerde aanbieder uit Baden-Württemberg levert Electronicx GmbH alle accutechnologieën (AGM, EFB, nat, lithium) uit één hand en kent de technische parameters uit diepgaande praktijkervaring met duizenden voertuigmodellen.
Technische grondslagen: AGM en EFB in directe technologievergelijking
Voordat we ons aan de concrete capaciteitsaanbevelingen wijden, moeten de fysische verschillen tussen beide accutechnologieën duidelijk zijn. Alleen wie begrijpt waarom een voertuig een bepaalde technologie vereist, kan de dimensionering correct uitvoeren. AGM en EFB zijn beide lood-zuuraccu's – maar hun inwendige constructie en elektrochemisch gedrag verschillen fundamenteel.
Wat is een AGM-accu (Absorbent Glass Mat)?
Bij de AGM-technologie is het elektrolyt (verdund zwavelzuur) volledig gebonden in een hoogporeus glasvezelvlies. Dit vlies zit tussen de loodplaten en zuigt het zuur op als een vloeipapier inkt. Het resultaat: de accu is lekvrij, trillingsbestendig en heeft een extreem lage inwendige weerstand – typisch 2,5 tot 3,5 milliohm bij een 70-Ah-uitvoering. Deze lage inwendige weerstand is het beslissende technische voordeel: AGM-accu's kunnen laadstromen van meer dan 200 ampère zonder schadelijke gasvorming opnemen en in hetzelfde tempo weer afgeven. De cellen zijn door gelaste drukplaten mechanisch gefixeerd, wat de levensduur onder cyclische belasting drastisch verhoogt. Laboratoriumtests volgens EN 50342-1 documenteren 1200 tot 1500 volwaardige microcycli bij 17,5 procent ontlaaddiepte – een waarde die geen andere lood-zuurtechnologie bereikt.
Wat is een EFB-accu (Enhanced Flooded Battery)?
De EFB-accu is een evolutionaire doorontwikkeling van de klassieke natte lood-zuuraccu. Ze heeft nog steeds een vloeibaar elektrolyt dat de platen omspoelt – vandaar de aanduiding „geflood“. De beslissende vooruitgang ten opzichte van de standaard natte accu ligt in meerdere constructieve maatregelen: versterkte roosterstructuren van een speciale lood-tin-legering, verbeterde separators met hogere porositeit en een geoptimaliseerd celontwerp dat de actieve massa beter fixeert. Deze wijzigingen verhogen de cyclusbestendigheid tot ongeveer 400 tot 500 microcycli – ongeveer het dubbele van een conventionele natte accu, maar slechts een derde van het AGM-niveau. De inwendige weerstand ligt met 4,5 tot 6 milliohm bij 70 Ah merkbaar hoger dan bij AGM, zodat EFB-accu's bij snelladen met recuperatiestromen tegen hun thermische grenzen aanlopen. Hun duidelijke toepassingsgebied is het eenvoudige start-stopsysteem zonder remenergieterugwinning.
Beide technologieën leveren onder normomstandigheden exact dezelfde capaciteit – een 70-Ah-AGM en een 70-Ah-EFB geven in de gestandaardiseerde 20-uurtest elk 70 ampère-uur af. Het praktische verschil zit in de stroombelastbaarheid en cyclusbestendigheid, niet in de opgeslagen hoeveelheid energie. Dit principe loopt als een rode draad door alle volgende aanbevelingen.
De grote sizing-tabel: AGM- en EFB-capaciteiten voor alle voertuigklassen
De volgende tabel is het centrale naslagwerk voor uw aankoopbeslissing. Deze toont voor de belangrijkste voertuigklassen de aanbevolen capaciteiten in ampère-uur, de minimaal noodzakelijke koudstartstromen (CCA) evenals realistische prijsranges en de te verwachten levensduur in laadcycli. De waarden zijn gebaseerd op reële voertuiggegevens en technische specificaties van de batterijfabrikanten. Let op: de aanbevelingen volgen strikt de fysieke geschiktheid – geen enkele regel adviseert een overdimensionering of een technisch ongeschikte oplossing.
| Autotype / voertuigklasse | Start-stopsysteem | AGM Ah-aanbeveling | EFB Ah-aanbeveling | CCA-vergelijking AGM / EFB | Prijsrange (EUR) | Levensduur (cycli) | Toepassingsvoorbeelden |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kleine auto, bouwjaar vóór 2012 | Geen start-stop | Overgedimensioneerd, niet aanbevolen | Niet nodig (standaard natte batterij voldoende) | 540 A / — | 55–80 (nat) | 200–250 (nat) | VW Polo 9N, Opel Corsa C, Ford Fiesta MK6, Fiat Punto 188 |
| Moderne kleine auto, basisuitrusting | Eenvoudige start-stop | 60 Ah (technisch mogelijke overkill) | 60 Ah (optimaal) | 680 A / 580 A | 145–175 (AGM) / 85–110 (EFB) | 1400 / 500 | VW Polo 1.0 TSI, Seat Ibiza 1.0 TSI, Škoda Fabia III 1.0 MPI, Hyundai i20 1.0 T-GDI |
| Kleine auto met remenergieterugwinning | Start-stop + recuperatie | 60–70 Ah (verplicht) | Niet toegestaan (technologische grens van de EFB) | 760 A / — | 155–195 (AGM) | 1400 | VW Polo BlueMotion, Audi A1 1.6 TDI ultra, Mini Cooper D, Seat Leon 1.6 TDI Ecomotive |
| Compacte klasse, vóór 2010 | Geen start-stop | Niet aanbevolen | Niet nodig (natte batterij aanbevolen) | 580 A / — | 65–95 (nat) | 200–250 (nat) | VW Golf IV 1.4/1.6, Opel Astra H 1.6, Ford Focus MK2 1.6, Mercedes A-Klasse W169 |
| Compacte klasse, eenvoudige start-stop | Eenvoudige start-stop | 70 Ah (optie bij hoog verbruikersprofiel) | 70 Ah (standaardaanbeveling) | 760 A / 640 A | 160–210 (AGM) / 95–135 (EFB) | 1400 / 500 | VW Golf VII 1.4 TSI, Opel Astra K 1.0, Ford Focus MK3 1.0 EcoBoost, Toyota Auris 1.33 |
| Compacte klasse, recuperatie | Start-stop + recuperatie | 70–80 Ah (verplicht) | Niet toegestaan | 800 A / — | 175–235 (AGM) | 1400 | VW Golf VII 1.6 TDI BlueMotion, BMW 116d (F20), Mercedes A 200 d (W176), Volvo V40 D2 |
| Middenklasse, eenvoudige start-stop | Eenvoudige start-stop | 80 Ah (zinvol bij comfortuitrusting) | 80 Ah (fabrieksmatig ingebouwd) | 800 A / 700 A | 185–260 (AGM) / 115–165 (EFB) | 1400 / 500 | VW Passat B8 1.4 TSI, Audi A4 B9 1.4 TFSI, Škoda Superb III 1.5 TSI, Ford Mondeo 1.5 EcoBoost |
| Middenklasse, recuperatie | Start-stop + recuperatie | 80–95 Ah (verplicht) | Niet toegestaan | 850 A / — | 205–285 (AGM) | 1400 | VW Passat B8 2.0 TDI BlueMotion, BMW 320d (G20), Audi A4 2.0 TDI ultra, Mercedes C 220 d (W205) |
| SUV / Van, eenvoudige start-stop | Eenvoudige start-stop | 95 Ah (aanbevolen bij dieselmotor) | 95 Ah (basisuitrusting) | 850 A / 750 A | 210–310 (AGM) / 135–190 (EFB) | 1400 / 500 | VW Tiguan 2.0 TDI, VW Touran 1.5 TSI, Nissan Qashqai 1.3 DIG-T, Renault Kadjar 1.3 TCe |
| SUV / Van, recuperatie | Start-stop + recuperatie | 95–105 Ah (verplicht) | Niet toegestaan | 950 A / — | 230–340 (AGM) | 1400 | VW Tiguan 2.0 TDI 4Motion, BMW X3 20d, Mercedes GLC 220 d, Audi Q5 2.0 TDI |
| Topklasse / sportwagen, recuperatie | Start-stop + recuperatie | 95–105 Ah (deels tweebatterijsysteem) | Niet toegestaan | 950 A / — | 260–420 (AGM) | 1400 | Audi A6 3.0 TDI, BMW 530d (G30), Mercedes E 350 d, Porsche Macan S |
| Transporter / camper, basisbatterij | Eenvoudige start-stop of geen systeem | 100–120 Ah (bij uitgebreide extra elektriciteit) | 100 Ah (standaard) | 900 A / 850 A | 230–410 (AGM) / 145–210 (EFB) | 1400 / 500 | VW T6 2.0 TDI, Mercedes Vito 114 CDI, Fiat Ducato 2.3 Multijet, Ford Transit Custom |
Alle prijsranges zijn marktconforme bruto richtprijzen in de vrije onderdelenhandel inclusief btw, stand januari 2026. De werkelijke prijzen kunnen variëren afhankelijk van fabrikant, distributiekanaal en uitvoerende werkplaats. De opgegeven cyclusaantallen zijn gebaseerd op de genormeerde microcyclustest volgens EN 50342-1 en vertegenwoordigen representatieve gemiddelden.
Zes gouden vuistregels voor de juiste batterijkeuze
De sizing-tabel levert de exacte waarden – de volgende vuistregels helpen het technische principe erachter eigen te maken. Past u deze zes grondbeginselen toe, dan neemt u bij elk voertuigmodel de juiste beslissing.
Voertuigen zonder start-stopsysteem hebben een eenvoudig boordnet zonder diepontladingsbeveiliging voor de accu. Een AGM- of EFB-accu zou hier technisch overgedimensioneerd en onrendabel zijn, omdat de specifieke cyclusbestendigheid van deze speciale technologieën door het boordnet nooit wordt benut. Een hoogwaardige calcium-nataccu in de originele Ah-maat is de perfecte en tegelijk voordeligste keuze – typische prijzen liggen tussen 55 en 95 euro afhankelijk van de capaciteit. Een 'upgrade' naar EFB of AGM levert in dit geval geen enkel meetbaar technisch voordeel op, alleen hogere kosten.
Bij voertuigen met een eenvoudig start-stopsysteem (zonder remenergieterugwinning) is een EFB-accu (Enhanced Flooded Battery) de technisch correcte en economisch meest verantwoorde oplossing. De benodigde capaciteit in ampère-uren komt exact overeen met die van de oorspronkelijk af fabriek gemonteerde standaard nataccu. Een upgrade naar AGM levert hier geen technisch voordeel op, omdat het boordnetbeheer is afgestemd op EFB-laadkarakteristieken en de hogere laadacceptatie van de AGM niet kan benutten – de meerprijs van doorgaans 35 procent verdampt zonder tegenprestatie.
Zodra het voertuig remenergie terugwint (recuperatie), werkt de accu in een permanente microcyclus met snelle laadstromen tot 200 ampère. Alleen een AGM-accu met zijn extreem lage inwendige weerstand (2,5–3,5 mΩ bij 70 Ah) en de vliesgebonden elektrolyttechnologie kan deze stromen opnemen zonder schadelijke gasvorming en thermische degradatie. Het inbouwen van een EFB of zelfs een nataccu in een recuperatiesysteem leidt onvermijdelijk tot een foutstatus van het boordnetbeheer, tot continu bedrijf van de dynamo met verlaagde boordspanning en tot totale uitval van de accu binnen enkele maanden – geen hypothetisch gevaar, maar gedocumenteerde praktijk bij verkeerde vervanging.
In de gecontroleerde laboratoriumtest volgens EN 50342-1 halen EFB-accu's doorgaans 400 tot 500 microcycli bij 17,5 procent ontlaaddiepte. Een AGM-accu van dezelfde bouwgrootte doorstaat moeiteloos 1200 tot 1500 van deze cycli. In de praktijk betekent dat: terwijl een EFB in een stadsvoertuig met frequente stopfasen na 4 tot 5 jaar aan zijn elektrochemische grenzen komt, levert een AGM – mits het voertuig over recuperatie beschikt en dit technologische voordeel actief benut – nog na 10 jaar stabiele startspanningen, ook bij temperaturen van twee cijfers onder nul. Het cyclusvoordeel komt echter alleen tot uiting in levensduur wanneer het boordnet de betreffende laadstromen daadwerkelijk levert en het accumanagement de cycli correct verrekent.
De materiaal- en productiekosten voor AGM-accu's zijn structureel duidelijk hoger. Hoogzuivere glasvliesseparatoren, nauwkeurig gedoseerd zuiver lood, gelaste celverbindingen en het vacuümvulprocedé maken de productie aanzienlijk duurder in vergelijking met EFB. In de vrije onderdelenhandel bedraagt het prijsverschil bij identieke capaciteit gemiddeld 35 procent. Wie een voertuig met eenvoudige start-stop rijdt, bespaart met een EFB dus substantieel, zonder afstand te hoeven doen van de vereiste technologie. De tabel hierboven vermeldt voor elke voertuigklasse de reële prijsranges van beide technologieën afzonderlijk – een directe vergelijking loont.
De ampère-uur-aanduiding (Ah) is een puur fysieke capaciteitsgrootheid en volledig onafhankelijk van de uitvoering. Een 70-Ah-AGM en een 70-Ah-EFB leveren onder genormeerde omstandigheden (20-uursontlading bij constante stroomafname tot de ontlaadeindspanning van 10,5 volt) exact dezelfde hoeveelheid stroom van 70 ampère-uren. Een naar boven of beneden afronden van de capaciteit bij wisseling van technologie is niet nodig. Bepalend voor de dimensionering is alleen de vraag: welke technologie kan mijn boordnet effectief beheren? De capaciteit volgt de technologie, niet andersom.
Laadgedrag en boordnetbeheer: waarom de verkeerde technologie gevaarlijk is voor uw voertuig
Moderne voertuigen vanaf ongeveer bouwjaar 2012 werken met een actief accumanagement (BMS) dat de laadtoestand via een shuntsensor op de minpool permanent bewaakt. Dit systeem wijst de dynamo dynamische streefspanningen toe en stuurt gericht de recuperatiefasen aan. Het kent de ingebouwde accutechnologie – hetzij door handmatige codering (werkplaatstester) of door zelflerende algoritmen die het spannings- en stroomgedrag analyseren.
De EFB in een recuperatieboordnet – een systemische fout
De EFB-accu werkt – technisch correct uitgedrukt – met een hogere inwendige weerstand van ongeveer 4,5 tot 6 milliohm bij nominaal 70 Ah. Bij recuperatiestoten van 150 tot 200 ampère leidt deze hogere weerstand volgens de wet van Joule (P = I² × R) tot een significante warmteontwikkeling in de cellen. Waar een AGM-accu een laadstoot efficiënt en met weinig verliezen opneemt, zet een EFB een groot deel van deze energie om in warmte. Dat heeft twee fatale gevolgen: ten eerste veroudert het roostermateriaal versneld door thermische belasting, ten tweede registreert het BMS het inefficiënte laadproces en schroeft het de recuperatieprestatie terug – het voertuig verbruikt meer brandstof, omdat er minder bewegingsenergie wordt teruggewonnen. Na enkele duizenden kilometers in de stadscyclus is de EFB onomkeerbaar gesulfateerd en levert hij niet meer de benodigde koudstartstroom.
Waarom AGM diepontlading beter doorstaat
Een ander nauwelijks bekend voordeel van AGM: terwijl een diepontladen EFB – bijvoorbeeld na een langere standtijd – vaak niet meer te regenereren is, omdat de actieve massa van de roosters is gevallen of de zuurgelaagdheid door de vloeibare toestand onomkeerbaar is, vertoont de AGM een duidelijk beter herstelvermogen. De geïmmobiliseerde elektrolyt voorkomt zuurgelaagdheid, en de samengedrukte glasvlies-separatoren houden de actieve massa mechanisch op de platen. Een AGM kan na een diepontlading, wanneer hij vakkundig met een IUoU-lader wordt gereconditioneerd, vaak terugkeren tot bijna 90 procent van zijn oorspronkelijke capaciteit – een EFB-exemplaar zou onder dezelfde omstandigheden total loss zijn. Deze omstandigheid is economisch zeer relevant voor voertuigen met een lange standtijd: campers, cabrio's, seizoensvoertuigen.
Prijzen, levensduur en economische rentabiliteit in de langdurige test
Cyclusbestendigheid in het laboratorium en in de praktijk
De gestandaardiseerde test volgens EN 50342-1 definieert een microcyclus als een ontlading met 17,5 procent van de nominale capaciteit, gevolgd door een onmiddellijke herlading. Onder deze omstandigheden bereiken EFB-accu's 400 tot 500 cycli, AGM-accu's 1200 tot 1500. Deze factor van ongeveer drie tegen één zet zich in de voertuigpraktijk echter niet lineair voort, omdat veel voertuigen met eenvoudige start-stopp de accu helemaal niet in die mate belasten, terwijl recuperatievoertuigen de cycli in snel tempo opvragen. Statistisch blijkt: een correct gedimensioneerde EFB houdt het in eenvoudig start-stopp-gebruik lang vol (vergelijkbaar met de levensduur van een natte accu in een auto zonder start-stopp), een AGM in recuperatiegebruik bereikt bij een goed onderhouden boordnet een lange gebruiksduur. Beide technologieën zijn daarmee binnen hun gespecificeerde toepassingsgebieden economisch verantwoord – beslissend is de juiste toepassing, niet de algemene hogere waarde van een technologie.
Kostenvergelijking over 8 jaar gebruik
Beschouwt men de totale kosten over een typische gebruiksduur van 8 jaar, dan ontstaat het volgende beeld: een voertuig met eenvoudige start-stopp en EFB-accu (aanschaf ca. 110 euro voor 70 Ah) veroorzaakt in deze periode naar verwachting één accuwissel – totale kosten ongeveer 220 euro. Hetzelfde voertuig met een onnodige AGM (ca. 185 euro) zou theoretisch langer meegaan, maar het voertuig zou het cyclivoordeel nooit benutten; toch bespaart men alleen dan een wissel uit wanneer de gebruikstijd onder 8 jaar blijft – een speculatief voordeel tegen de hogere aanschafprijs. Een recuperatievoertuig daarentegen, dat met een EFB zou worden gebruikt, zou deze binnen 18 tot 24 maanden moeten vervangen (kostenpunt ongeveer 180 euro per wissel, plus eventuele werkplaatskosten voor de nieuwe codering) – over 8 jaar komt dit neer op 700 tot 900 euro. De AGM kost hier eenmalig ongeveer 230 euro en doet gedurende de hele periode betrouwbaar dienst. De economische hefboom van de juiste technologische keuze ligt dus bij meerdere honderden euro's.
AGM of EFB – de praktische stapsgewijze beslissingshandleiding
Verlies uzelf niet in de theoriejungle. Doorloopt u deze beknopte checklist, dan staat uw beslissing binnen 60 seconden vast:
- Heeft uw voertuig überhaupt een start-stopp-automaat? – Indien nee: koop een hoogwaardige calcium-nataccu in de door de voertuigfabrikant voorgeschreven Ah-klasse. AGM en EFB zijn pure geldverspilling. Indien ja: verder naar stap 2.
- Beschikt uw voertuig over remenergieterugwinning (recuperatie)? – Herkenbaar aan: boordcomputerweergave „Energierückgewinnung“, BlueMotion / BlueTEC / EfficientDynamics / ECO-label of een tweetraps start-stopp-systeem. Indien ja: AGM is technisch verplicht – u hebt geen keuze. Capaciteit volgens de tabel kiezen. Indien nee: verder naar stap 3.
- U heeft een eenvoudig start-stopsysteem. – De EFB-accu is uw technisch optimale en economisch verstandigste keuze. De benodigde Ah-capaciteit vindt u op het oude accuetiket of in de tabel. Een AGM-upgrade is mogelijk, maar levert geen merkbaar voordeel op en kost ongeveer 35 procent meer. Alleen als u van plan bent het voertuig langer dan 10 jaar te rijden en extra hoogstroomverbruikers (audiosysteem, elektrisch gereedschap via omvormer) te gebruiken, kan de hogere cyclische reserve van de AGM een marginaal grensnut bieden.
- Controleer de buitenafmetingen en de poolindeling. – AGM- en EFB-accu's met dezelfde capaciteit zijn niet altijd identiek gebouwd. Meet lengte × breedte × hoogte (in mm) en noteer of de pluspool rechts of links zit. Een verkeerde plaatsing van de poolklemmen kan kortsluiting veroorzaken.
- Registreer de nieuwe accu in het boordnet (BEM-codering). – Bij voertuigen met BMS (bijna alle modellen vanaf 2012) moet de nieuwe accu via een OBD-diagnosetester worden aangemeld. Zonder deze stap laadt het systeem met de verouderingswaarden van de uitgebouwde accu en vernietigt de nieuwe binnen enkele maanden. Elke vakgarage voert deze handeling in minder dan 10 minuten uit.
Typische praktijkvoorbeelden
- Geval 1: VW Golf VII 1.2 TSI, bouwjaar 2014, geen BlueMotion-label. – Dit voertuig heeft een eenvoudig start-stopsysteem zonder recuperatie. De af fabriek gemonteerde EFB met 70 Ah en 640 A CCA is de juiste keuze. Vervanging door een gelijk gedimensioneerde EFB-accu herstelt de originele functie.
- Geval 2: Audi A4 B9 2.0 TDI ultra, bouwjaar 2016. – Het label 'ultra' duidt dwingend op recuperatie. Hier is uitsluitend een AGM-accu met 80 Ah en minimaal 850 A CCA toegestaan. De EFB-optie bestaat niet voor dit voertuig. Inbouw van een natte accu of EFB leidt tot het onmiddellijk oplichten van het storingslampje van het energiemanagement.
- Geval 3: BMW 116d, bouwjaar 2013. – BMW EfficientDynamics omvat standaard remenergieterugwinning. Er is een AGM met 80 Ah en 800 A CCA nodig. De ingebouwde BEM-sensor verwacht AGM-parameters.
- Geval 4: Ford Focus MK3 1.0 EcoBoost, bouwjaar 2012, basisuitvoering. – Eenvoudig start-stopsysteem zonder recuperatie. Hier volstaat een EFB met 70 Ah en 640 A CCA voor een prijs van ongeveer 100 tot 130 euro.
- Geval 5: VW T6 Multivan 2.0 TDI, bouwjaar 2017, met standkachel en tweede accu. – Standaard EFB met 100 Ah en 850 A CCA. Wie een standkachel inbouwt of een audiosysteem gebruikt, zou de overstap naar een AGM met dezelfde capaciteit moeten overwegen – de drievoudige cyclustolerantie beschermt tegen diepontlading tijdens campinggebruik. Het voertuig vereist dan echter een BEM-hercodering naar AGM-parameters.
Veelgestelde vragen (FAQ) over AGM vs EFB Sizing
Kan ik een EFB-accu vervangen door een AGM zonder het boordnet te coderen?
Nee. Het batterijmanagementsysteem (BMS) is geparametreerd op een bepaalde technologie. Een AGM heeft een andere laadkarakteristiek dan een EFB – hij vereist een lagere laadeindspanning (ca. 14,6 volt tegenover 14,8 volt bij EFB) en levert een andere inwendige weerstandssignatuur. Zelfs als u van EFB naar AGM opwaardeert (wat technisch mogelijk is), moet u de nieuwe accu met een OBD-diagnoseapparaat in de regeleenheid aanmelden. Zonder codering laadt het systeem met verkeerde parameters en wordt de levensduur van de dure AGM drastisch verkort. De codering is geen optionele toevoeging, maar een technisch noodzakelijke handeling.
Mijn auto heeft start-stop, maar ik schakel het altijd uit – heb ik toch een AGM of EFB nodig?
Ja, om twee redenen. Ten eerste: het loutere bestaan van een start-stopsysteem betekent dat het voertuig de accu cyclisch belast zodra de automaat eenmaal actief is geweest – ook als u deze met de knop deactiveert, blijft het boordnetmanagement in een modus die op herhaalde starts is ontworpen. Ten tweede: als uw voertuig recuperatie heeft, werkt deze onafhankelijk van de start-stop-schakelaar en vraagt permanent hoge laadstromen. Een conventionele natte accu zou in dit boordnet binnen enkele maanden bezwijken. Houd u aan de fabrieksspecificatie.
Is een hogere Ah-capaciteit dan door de fabrikant voorzien schadelijk?
Een matige overcapaciteit van 5 tot maximaal 10 Ah boven de fabrieksspecificatie is fysisch onschadelijk – u slaat simpelweg meer reserve op. De generator laadt de grotere accu iets langer, wat in de stadscyclus marginaal meer brandstof kost (in het laagste promillebereik). Een extreme overdimensionering (bijv. 100 Ah in plaats van 60 Ah) is echter contraproductief: de generator kan de accu bij korte ritten niet meer volledig laden, de accu sulfateert permanent in het gedeeltelijke laadbereik en veroudert sneller dan een passend gedimensioneerde eenheid zou doen. Blijf indien mogelijk binnen de door de voertuigfabrikant vrijgegeven bandbreedte.
Wat betekent de koudstartstroomwaarde (CCA) en hoe belangrijk is deze?
De koudstartstroom (Cold Cranking Amps, CCA volgens EN) geeft aan hoeveel stroom de accu bij min 18 graden Celsius gedurende ten minste 10 seconden kan leveren zonder dat de spanning onder 7,5 volt zakt. Deze waarde is bepalend voor de startcapaciteit in de winter, vooral bij dieselmotoren met hoge compressie. Het onderschrijden van de CCA-fabriekswaarde leidt bij vorst tot merkbare startvertraging of tot totale uitval. Het overschrijden is onschadelijk en soms zelfs voordelig – de accu levert dan een hogere spanning tijdens het starten. De tabel hierboven vermeldt voor elke klasse de vergelijking tussen AGM en EFB; AGM levert doorgaans 40 tot 80 A meer CCA bij dezelfde bouwgrootte, omdat de lagere inwendige weerstand hogere piekstromen toelaat.
Mijn oude accu heeft 62 Ah – mag ik een 70-Ah-AGM inbouwen?
Zolang de fysieke afmetingen en de poolindeling passen, is het vervangen van een 62-Ah- door een 70-Ah-accu doorgaans probleemloos. Het capaciteitsverschil van 8 Ah valt binnen de hierboven beschreven tolerantiemarge en wordt door het boordnetmanagement geaccepteerd. Belangrijk is echter: het voertuig moet voor de AGM-technologie zijn vrijgegeven (recuperatie) en de nieuwe accu moet met een diagnosetester in het BMS worden aangemeld. Controleer bovendien of de accuhouder de enkele millimeters grotere 70-Ah-uitvoering kan bevatten – sommige fabrikanten maken 62 Ah en 70 Ah in identieke behuizingsmaten, andere niet.
Hoe herken ik of mijn voertuig remenergieterugwinning (recuperatie) heeft?
De veiligste methode is een blik in de handleiding of het onderhoudsboekje, waarin start-stopsysteem en recuperatie expliciet worden genoemd. Ontbreekt deze bron, dan helpen de volgende indicaties: een blauwe of groene efficiëntie-aanduiding op de achterzijde (BlueMotion, BlueTEC, EcoDrive, EfficientDynamics, ultra), een accu met een shunt-sensor (kleine meetweerstand op de minpool met stekker) of een boordcomputermenu met een energiefluxweergave. Bij twijfel leest elke garage met een diagnoseapparaat het ingebouwde accutype binnen 30 seconden uit.
Wat gebeurt er als ik per ongeluk een natte accu in een start-stop-voertuig inbouw?
Het voertuig start aanvankelijk heel normaal. Na reeds 50 tot 200 start-stop-cycli – in stadsverkeer soms al na twee dagen – begint de actieve massa van de natte accu te sulfateren en af te brokkelen, omdat deze niet voor deze microcycli is ontworpen. De startspanning daalt, het BMS registreert de spanningsdaling en schakelt de start-stop-functie volledig uit. Na 3 tot 6 maanden is de accu onherstelbaar beschadigd en moet worden vervangen. Bovendien kan het permanent actieve laadsysteem de dynamo overbelasten. Om deze redenen is het inbouwen van een natte accu in een start-stop-voertuig niet alleen onrendabel, maar riskeert het gevolgschade aan het boordnet.
Hoe lang gaat een AGM-accu mee in puur stadsverkeer met recuperatie?
Stadsverkeer is de zwaarste omstandigheid voor elke startaccu – voortdurende microcycli bij verkeerslichten en stop-and-go-situaties accumuleren dagelijks 50 tot 100 cycli. Een AGM met 1400 gespecificeerde microcycli bereikt onder deze omstandigheden rekenkundig 1400 / 100 = 14 dagen – en dit getal verwart veel leken. Het is echter onjuist, want een microcyclus volgens EN 50342-1 komt overeen met een ontladingsdiepte van 17,5 procent, terwijl de gemiddelde ontladingsdiepte in de stad slechts 3 tot 5 procent bedraagt. De werkelijke cycli liggen dus een factor 5 tot 6 hoger. Dat resulteert in een praktische levensduur van 8 tot 10 jaar. Bepalend is de correcte werking van het accumanagement, dat de laadspanning temperatuurafhankelijk aanpast en sulfatering door incidentele volledige ladingen voorkomt.
Verdere gidsen en passende accu's
Deze pagina heeft u de keuze tussen AGM en EFB aan de hand van capaciteit en voertuigtype uitputtend uiteengezet. Voor de modelselectie adviseren wij de volgende verdiepende pagina's uit onze gidsensectie:
- AGM-accu's kopen: de uitgebreide vergelijkingstest 2026 met alle capaciteitsklassen en fabrikanten – Ideaal als u al voor AGM heeft gekozen en de beste prijs-kwaliteitverhouding zoekt.
- AGM vs EFB vs standaard natte accu: de technologische systeemvergelijking voor elk boordnet – Ons basisartikel dat de drie technologieën direct vergelijkt en alle fysische kengetallen tegenover elkaar stelt.
- AGM-accu voor de Audi A4 (B8/B9): capaciteiten, inbouwtips en BEM-codering – De concrete sizing voor de middenklasse-icoon met recuperatie.
- AGM-accu voor de BMW 3-serie F30/F31: 80 Ah of 90 Ah – welke maat voor uw EfficientDynamics-diesel? – Alles over de correcte dimensionering in het BMW-boordnet met IBS-sensor.
- AGM-accu voor de BMW X3 (G01): SUV-formaat met 95 tot 105 Ah voor diesel en plug-in hybride – De specifieke gids voor grote BMW-SUV's met een hoog stroomverbruik.