AGM akkumulátor 80Ah 12V — autó start-stop + lakóautó | Electronicx
Egy 12 voltos AGM akkumulátor 80 amperórával ideális energiaforrás a modern start-stop rendszerrel rendelkező járművekhez, lakóautókhoz vagy megbízható másodakkumulátorként. Az absorbed glass mat (AGM) technológia rendkívül magas hidegindítási áramot nyújt, kifolyásbiztos, és könnyedén kezeli azokat az ismétlődő töltési és kisütési ciklusokat, amelyek a sok elektromos fogyasztóval járó mindennapi használat során előfordulnak. Ebben az átfogó útmutatóban minden műszaki részletet, alkalmazási területet megtudhat, és azt, hogy mire kell figyelnie egy 80Ah AGM akkumulátor vásárlásakor.
A legfontosabbak röviden: A 80 Ah‑es AGM akkumulátor nagy kapacitást, robusztus hidegindítást (760–800 A) és a hagyományos indítóakkumulátorokénál háromszor nagyobb ciklusállóságot egyesít. Olvasson tovább, vagy ugorjon egyenesen a gyakran ismételt kérdésekhez.
Mitől olyan különleges a 80 Ah‑es AGM akkumulátor?
Az AGM a Absorbent Glass Mat rövidítése. Ennél a kivitelnél az elektrolit (kénsav) a legfinomabb üvegszálakból álló nemezben van megkötve. Így a sav nem tud kifolyni akkor sem, ha az akkumulátorház megsérül. Ez a zárt szerkezet (VRLA – szelepvezérelt ólom‑sav akkumulátor) belső gázrekombinációs rendszert használ: a töltés során keletkező oxigén a negatív lemezhez vándorol, és vízzé rekombinálódik – az akkumulátor normál körülmények között így karbantartásmentes, és nem kell utántölteni.
A 80 Ah névleges kapacitás (C20‑ráta, azaz 20 órán át tartó kisütés) azt jelenti, hogy az akkumulátor 20 órán keresztül folyamatosan 4 A‑t tud leadni, mielőtt a feszültség 10,5 V‑ra csökken. Az indításhoz azonban a hidegindítóáram (CCA) a döntő. A jó minőségű 80 Ah‑es AGM példányok az európai EN szabvány szerint −18 °C‑on 760 és 800 A közötti értékeket érnek el – egyes prémium modelleknél akár 850 A‑t is. Ez fagyos téli reggeleken is megbízható motorindítást biztosít habozás nélkül.
Az AGM technológiáról részletes betekintést nyújt külön szakcikkünk: AGM‑akkumulátor útmutató.
A 80 Ah‑es AGM akkumulátor fő jellemzői
| Paraméter | Érték | Megjegyzés |
|---|---|---|
| Névleges feszültség | 12 V | 6 cella, egyenként 2 V |
| Kapacitás (C20) | 80 Ah (amperóra) | Kisütés 20 órán át 10,5 V‑ig |
| Hidegindítóáram (EN) | 760–800 A (CCA) | Vizsgálati hőmérséklet −18 °C; prémium esetén 850 A‑ig |
| Tartalékkapacitás (RC) | 140–160 perc | Kisütés 25 A‑rel 10,5 V‑ig |
| Ciklusállóság (50 % DOD) | 500–800 ciklus | 50 % kisütési mélység; hőmérséklettől és töltési eljárástól függően |
| Belső ellenállás | kb. 3,5 mOhm (teljesen feltöltve) | Alacsony ellenállás = nagy áramleadás |
| Ajánlott töltőáram | 15–25 A (normál töltés) | 0,2–0,3 C; gyorstöltés rövid ideig 40 A‑ig |
| Töltési végfeszültség (ciklikus) | 14,4–14,7 V (25 °C‑on) | pontosan betartandó a töltővel |
| Fenntartó töltés | 13,5–13,8 V | Folyamatos fenntartás túltöltés nélkül |
| Üzemi hőmérséklettartomány | −30 °C és +60 °C között | Kisütés alacsony hőmérsékleten lehetséges, töltés −20 °C‑tól korlátozottan |
| Tipikus méretek (H×Sz×M) | 315 × 175 × 190 mm (LN4/H7) | A BCI‑csoporttól / DIN‑mérettől függően változik |
| Tömeg | kb. 22–25 kg | A vastagabb lemezek miatt nagyobb tömeg a nedves akkumulátorokhoz képest |
Ezek az értékek tájékoztatásul szolgálnak – a pontos adatokat kérjük, az adott gyártó adatlapjából vegye ki. Kérdés esetén szívesen segítünk: telefon 07135 7194106 vagy e‑mail [email protected].
A 80 Ah‑es AGM 5 döntő előnye
- Rendkívül nagy hidegindító teljesítmény: 760–800 A‑rel (EN) még a nagy hengerűrtartalmú dízeleket vagy a modern közvetlen befecskendezős motorokat is problémamentesen indítja kétszámjegyű mínusz fokokban.
- Ciklusálló és gyorstöltésre képes: Az AGM akár négyszer annyi töltési/kisütési ciklust is elvisel, mint egy nedves indítóakkumulátor. Ez elengedhetetlen a start‑stop járműveknél, amelyek minden lámpánál leállítják, majd azonnal újraindítják a motort.
- Kifolyásbiztos és helyzetfüggetlen: A megkötött elektrolitnak köszönhetően az akkumulátor oldalfekvő helyzetben vagy akár fejjel lefelé is beépíthető – döntő előny kempingezésnél, hajóépítésnél vagy motorsportban.
- Minimális önkisülés: Kevesebb mint 3 % kapacitásveszteség havonta 20 °C‑on. Ez hónapokig tartó állást tesz lehetővé állandó után töltés nélkül – ideális szezonális járművekhez, oldtimer autókhoz vagy téli tároláshoz.
- Rázkódás‑ és vibrációálló: A szilárd nemezszerkezet elnyomja a lemezek mozgását, ami a terepjáróknál és építőgépeknél a korai kopás egyik fő oka.
Tekintse meg összehasonlító áttekintésünket is: AGM vs. gél vs. LiFePO4, hogy meghatározza az Ön felhasználási céljához optimális technológiát.
Járművek és alkalmazások: hol van otthon a 80 Ah‑es AGM
A 80 Ah‑es kapacitásosztály széles járműparkot lefed. Különösen a közepes méretű, start‑stop automatával felszerelt személygépkocsik (pl. VW Golf VII/VIII, Passat B8, Audi A3 8V, A4 B9, BMW 1er F20, 3er F30, Mercedes‑Benz C‑Klasse W205) gyári felszereltségében gyakran található ilyen formátumú AGM‑akkumulátor. Számos SUV és kompakt egyterű (Tiguan, Touran) is 80 Ah‑es AGM‑et használ első szerelésként. A klasszikus indítófunkció mellett ezek az akkumulátorok könnyedén bírják a világítás, az ülésfűtések, az infotainment rendszerek és az elektromos szervokormányok folyamatos üzemeltetését.
A lakóautók területén a 80Ah AGM gyakran választott méret a felépítmény‑akkumulátorhoz: megbízhatóan hajtja a lakótér világítását, a vízszivattyút, a kompresszoros hűtőszekrényt és a állófűtést. Megfelelő akkumulátor‑elválasztó relével vagy töltésboosterrel kétakkumulátoros rendszer építhető ki, amelyben az indítóakkumulátor kímélve van, a fedélzeti akkumulátor pedig a generátorról vagy napelemről töltődik. Erről szóló tippeket a Felépítmény‑akkumulátor lakóautókhoz című különszámunkban olvashat.
További tipikus felhasználási területek:
- Napelemes szigetüzemű rendszerek: Költséghatékony mélyciklusú tároló kisebb, hálózatfüggetlen házakhoz, mintegy 400–800 Wh napi kapacitással.
- Hajó‑ és jachttechnika: Motorindítás és fedélzeti hálózat – a kifolyásbiztos kivitelnek köszönhetően durva tengeren és dőlésnél is.
- UPS‑rendszerek: Feszültségkimaradások áthidalása érzékeny készülékeknél (100–200 VA).
- Kerekesszékek / e‑rollerek: Ciklusálló hajtóakkumulátorként mobilitási segédeszközökhöz (12 V‑os rendszereknél).
- Oldtimer & Youngtimer: Modern csere az eredeti nedves vagy gél akkumulátorok helyett, ha a rezgések és az elektromos terhelések megnövekedtek.
Megfelelő személygépkocsi‑akkumulátorokat kínálatunkban a AGM‑autóakkumulátor alatt talál.
AGM 80Ah vásárlása – erre az 5 pontra kell figyelnie
A piacon számos 80 Ah‑es AGM‑modell kapható. Ahhoz, hogy az új akkumulátor tökéletesen illeszkedjen és sokáig bírja, öt kritérium döntő:
- Méretek és póluselrendezés: Mérje le a meglévő akkumulátortartót (hossz, szélesség, magasság), és figyeljen a póluskiosztásra (plusz általában jobbra az európai járműveknél, de nem mindig). A kisebb LN3‑mérettel (H6, 278 mm hosszú) vagy a nagyobb LN5‑tel (H8, 353 mm) való összetévesztés drága lehet.
- Hidegindítási áram (CCA): Az EN‑értéknek legalább a gyártói előírásnak meg kell felelnie. Kétliteres dízeleknél 750 A a jellemző; háromliteres motoroknál 800 A vagy több kell. A túl alacsony hidegindítási áram feszültségesésekhez és vezérlőegység‑hibákhoz vezet indításkor.
- Ciklusállóság és élettartam: A gyártók gyakran megkülönböztetik a „starter‑AGM” és a „deep‑cycle‑AGM” típust. Start‑stop rendszerhez elegendő a starter‑AGM, a lakóautóban ciklikus fogyasztókhoz a vastagabb lemezekkel készülő, 600 feletti ciklusszámú (50 % DOD) deep‑cycle kivitel előnyösebb.
- Zárósapkák és BMS‑kódolás: A modern járműveknél az akkumulátorcsere során gyakran szükséges az akkumulátor típusának és sorozatszámának megadása diagnosztikai készülékkel (akkumulátorkezelő rendszer betanítása). Egyes AGM‑akkumulátorokon emellett gázelvezető rendszerhez való zárócsonk is található; ellenőrizze, hogy az Ön járművénél szükség van‑e erre.
- Gyártási dátum: A frissen gyártott akkumulátor (legfeljebb 3–6 hónapos) teljes kapacitással rendelkezik. A régebbi raktárkészletnél az önkisülés szulfátosodáshoz vezethet, amely már nem fordítható vissza teljesen.
Az alábbi táblázat a 80 Ah‑es AGM‑akkumulátorok jellemző méreteit és CCA‑értékeit mutatja a szokásos kivitelek szerint:
| Kivitel | Hosszúság (mm) | Szélesség (mm) | Magasság (mm) | Pólushelyzet | CCA (EN) | Tipikus felhasználás |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LN3 / H6 | 278 | 175 | 190 | Plusz jobbra | 760 | Kompakt autók, crossover |
| LN4 / H7 | 315 | 175 | 190 | Plusz jobbra | 800 | Középkategória, SUV |
| LN5 / H8 | 353 | 175 | 190 | Plusz jobbra | 800–850 | Felsőkategória, nagy egyterűek |
| Speciális lapos | 242 | 175 | 190 | Plusz balra | 700 | Kempingezés, szűk beépítések |
Valamennyi akkumulátorunkat rendszeresen ellenőrizzük feszültség és belső ellenállás szempontjából, mielőtt elhagyják cleebronni raktárunkat. Így biztosítjuk, hogy kifogástalan terméket kapjon.
Töltéstechnika a 80 Ah‑es AGM‑hez: így kerülheti el a kapacitásveszteséget
A helyes töltés a hosszú akkumulátorélettartam kulcsa. A régi egyenáramú töltőkészülékekkel ellentétben az AGM‑akkumulátorok pontos, hőmérséklet‑kompenzációval rendelkező IUoU‑karakterisztikát igényelnek. A modern, 7 fokozatú töltőkészülék felismeri az akkumulátor állapotát, és automatikusan igazítja a paramétereket. Különös figyelmet fordítson a következőkre:
- Fő töltési fázis: Állandó árammal (kb. 20 A), amíg el nem éri a 14,4–14,7 V töltési végfeszültséget. 0 °C körüli hőmérsékleten a feszültség kissé növelhető (14,8 V-ig), 35 °C felett feltétlenül csökkenteni kell (max. 14,1 V).
- Utótöltési fázis (abszorpció): A feszültséget 1–2 órán át állandó értéken tartják, miközben az áram automatikusan csökken – ez teljesen telíti az aktív masszát.
- Fenntartó töltés: Csökkentés 13,5–13,8 V-ra; az akkumulátor hónapokig a fenntartó töltőn maradhat anélkül, hogy gázosodna vagy kiszáradna.
- Impulzusos fenntartás/kiegyenlítő töltés: Egyes töltők periodikus rövid impulzusfázist kínálnak az enyhe szulfátosodás fellazítására – ez mérhetően meghosszabbítja a ciklusélettartamot.
A 80 Ah-s AGM-hez megfelelő töltőket portálunkon a AGM-töltők alatt találja. Ott AGM-móddal és hőmérséklet-érzékelővel ellátott készülékek vannak felsorolva, amelyek pontosan a feszültségablakokra vannak kalibrálva. A biztonságos töltés lépésről lépésre útmutatóját a 12 V-os akkumulátor töltési útmutatónk is kínálja.
Gyakori hiba télen: a hideg akkumulátort egy túl alacsony töltést leadó fedélzeti hálózattal töltik – a hőmérséklet-érzékelővel ellátott modern generátorok fagyban automatikusan növelik a feszültséget, ehhez a külső töltőnek hőmérséklet-érzékelővel kell rendelkeznie. Az AGM-akkumulátor védelme fagy ellen című cikkünk részletesen leírja az óvintézkedéseket.
80Ah AGM vs. más technológiák – melyik a jobb választás?
Az AGM, a gél és a lítium-vas-foszfát (LiFePO4) közötti döntés a felhasználási céltól függ. A 80 Ah-s AGM kiváló ár-érték arányával és magas hidegindítási képességével tűnik ki, amelyet a LiFePO4 akkumulátor meg sem közelít. Tiszta indítóüzemben személygépkocsiban ezért az AGM továbbra is az első választás. Az azonos kapacitású LiFePO4 akkumulátorok ezzel szemben pehelykönnyűek (csak kb. 10 kg), és 3000–5000 ciklust érnek el – lakóautóban felépítmény-akkumulátorként ezért megfontolásra érdemes, igaz, többszörös beszerzési áron.
A gél akkumulátorok nagyon hasonlítanak az AGM-hez, de még valamivel jobb mélykisütés-állósággal rendelkeznek. A teljes kisütést gyakrabban viselik el, ehhez azonban szigorúan szabályozott töltési feszültségre van szükségük (max. 14,1 V). A kempingben az indítás és az ellátás vegyes használatához az AGM kínálja a legjobb kompromisszumot. Aki kifejezetten dedikált ellátó akkumulátort keres, jobban járhat a géllel – olvassa el összehasonlításunkat: AGM vs. gél vs. LiFePO4 részletesen.
Aki több tartalékra van szüksége, az Electronicxnél megtalálja az erősebb AGM-akkumulátor 100Ah változatot is, amely azonos technológiával 25 %-kal nagyobb kapacitást nyújt, és különösen a kempingezés területén népszerű.
Az Ön szakkereskedője, az Electronicx – cleebronni kompetencia
Az Electronicx GmbH (Hindenburgstr. 37A, 74389 Cleebronn, Baden-Württemberg, ügyvezető Andreas Emschanow, adószám DE300176428, cégjegyzék HRB 752730 Amtsgericht Stuttgart) az Ön műszaki partnere akkumulátorok és járműelektronika terén.
Csapatunk munkanapokon a 07135 7194106 számon vagy e-mailben a [email protected] címen áll rendelkezésére. Segítünk a megfelelő 80 Ah-s AGM kiválasztásában, és értékes tippeket adunk a beépítéshez és az első töltéshez.
Fedezze fel továbbá teljes AGM-kategóriánkat az összes kapacitásmérettel és kivitelben. Kifejezetten autós indítóakkumulátorokhoz ajánljuk AGM-autóakkumulátor-áttekintésünket.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK) a 80 Ah-s AGM-akkumulátorról
Kicserélhetem-e egyszerűen a nedves indítóakkumulátort egy 80Ah AGM-re?
Igen, mechanikailag gyakran problémamentesen, amennyiben a méretek és a póluselrendezés megegyeznek. Elektromosan azonban a jármű akkumulátorkezelését (BMS) tájékoztatni kell arról, hogy most AGM van beépítve. BMS nélküli régebbi járműveknél utólag beépíthető AGM, de nem élvezi a teljes előnyeit, ha a generátor nem AGM-re optimalizált feszültséget szolgáltat. További részletek a 12 V-os akkumulátor útmutatóban.
Milyen élettartamra számíthatok egy 80Ah AGM esetében?
Egy tipikus, start-stop funkcióval rendelkező személyautó mindennapi használata során 6–8 év reális, feltéve, hogy nem fordulnak elő tartós mélykisülések. Ha kizárólag lakóautó felépítményakkumulátoraként használják, gyakori 50 % DOD-ig történő kisüléssel, az élettartam körülbelül 500–800 ciklusra csökken, ami a használat intenzitásától függően 4–7 évnek felel meg. Döntő a helyes töltés AGM-hez alkalmas töltővel, valamint a hő (tartósan 40 °C felett) elkerülése.
Alkalmas a 80Ah AGM egy tisztán napelemes rendszerhez?
Alapvetően igen. 80 Ah-val 50 %-os hasznosítható tartományban (12,0 V alá nem kisütve) körülbelül 480 Wh hasznosítható energiát tárol. Ez elegendő egy éjszakai világításhoz és egy kis hűtőládához. A rendszertelen töltési időkkel járó tartós napelemes üzemhez azonban speciális deep-cycle AGM-et vagy inkább LiFePO4-akkumulátort ajánlunk, mert ez részleges töltés esetén sem károsodik. A döntéshez a technológia-összehasonlítás nyújt segítséget.
Párhuzamosan köthetek két 80Ah AGM akkumulátort?
Igen, ez bevett módszer a teljes kapacitás 160 Ah-ra növelésére. Fontos: mindkét akkumulátor azonos típusú, korú és lehetőleg azonos előéletű legyen. Használjon megfelelően méretezett kábeleket (legalább 16 mm²) és egy központi biztosítékot. Két AGM akkumulátor párhuzamos kapcsolása problémamentes, mivel az alacsony belső ellenállás és az azonos töltésvégi feszültség egyenletes terhelést biztosít.
Milyen töltőre van szükségem a 80Ah AGM-hez?
Egy automatikus IUoU-töltő AGM-móddal és legalább 10 A (jobb esetben 20 A) teljesítménnyel ideális. Biztosítania kell a 14,4–14,7 V (20–25 °C) töltésvégi feszültséget és a 13,5–13,8 V fenntartó feszültséget. Az olcsó, hőmérséklet-kompenzáció nélküli töltők túltölthetik és tönkretehetik az akkumulátort. Válogatást a AGM-fenntartó töltők alatt talál.
Mi történik, ha a 80Ah AGM mélyen kisült?
A 10,5 V alatti feszültség mélykisülést jelent. Az akkumulátor szulfátosodás miatt jelentősen veszíthet kapacitásából. Néha lehetséges az újraélesztés kis áramerősségű, lassú töltéssel (1–2 A, 24–48 órán át), ha a feszültségesés nem tartott túl sokáig. A 8 V alatti mélykisülés általában visszafordíthatatlan. Ezért a lakóautóban mindig gondoskodjon automatikus terhelésleválasztásról.
Be kell tanítani / kódolni kell a 80Ah AGM akkumulátort?
Sok, körülbelül 2008-tól gyártott, akkumulátor-kezelő rendszerrel (BMS) rendelkező járműnél igen. A szerviznek közölnie kell a vezérlőegységgel, hogy új akkumulátort (AGM típus, 80 Ah kapacitás) építettek be. Ellenkező esetben a generátor továbbra is a régi, elöregedett akkumulátor jelleggörbéje szerint tölt, ami alul- vagy túltöltést okozhat. Ezen eljárás nélkül az új AGM idő előtti meghibásodása fenyeget.
Beépíthetem a 80Ah AGM-et fektetve is?
Igen, az AGM kifolyásbiztos és bármilyen beépítési helyzethez alkalmas – akár oldalára fektetve vagy fejjel lefelé is. Ügyeljen arra, hogy a pólussapkák ne sérüljenek meg, és ne kerüljön nedvesség a pólusokra. A szellőzőnyílás (ha van) lehetőleg mégis felfelé nézzen, vagy vezesse ki egy tömlővel a szabadba.