AGM accu 80Ah 12V — auto start-stop + camper | Electronicx
Een 12‑volt‑AGM‑accu met 80 ampère‑uur is de ideale energiebron voor moderne voertuigen met start‑stop‑systeem, voor campers of als betrouwbare tweede accu. De absorbed glass mat (AGM‑)technologie levert extreem hoge koudstartstromen, is lekvrij en doorstaat moeiteloos de herhaalde laad‑ en ontlaadcycli die in het dagelijks gebruik met veel elektrische verbruikers optreden. In deze uitgebreide gids leest u alle technische details, toepassingsgebieden en waar u op moet letten bij de aankoop van een 80Ah AGM‑accu.
Het belangrijkste in het kort: De 80‑Ah‑AGM combineert een hoge capaciteit, een robuuste koude start (760–800 A) en een cyclische belastbaarheid die driemaal hoger is dan bij conventionele startaccu's. Lees verder of ga direct naar de veelgestelde vragen.
Wat maakt de AGM‑accu met 80 Ah zo bijzonder?
AGM staat voor Absorbent Glass Mat. Bij deze uitvoering is het elektrolyt (zwavelzuur) gebonden in een vlies van zeer fijne glasvezels. Daardoor kan het zuur niet weglopen, zelfs niet als de accubehuizing beschadigd raakt. Deze gesloten constructie (VRLA – klepgestuurde lood‑zwavelzuuraccu) maakt gebruik van een intern gasrecombinatiesysteem: tijdens het laden ontstaat zuurstof dat naar de negatieve plaat gaat en weer recombineert tot water – de accu is onder normale omstandigheden dus onderhoudsvrij en hoeft niet te worden bijgevuld.
De nominale capaciteit van 80 Ah (C20‑waarde, dat wil zeggen ontlading over 20 uur) betekent dat de accu gedurende 20 uur constant 4 A kan leveren voordat de spanning daalt tot 10,5 V. Voor het starten is echter de koudstartstroom (CCA) bepalend. Hoogwaardige 80‑Ah‑AGM‑exemplaren halen volgens de Europese EN‑norm bij −18 °C waarden tussen 760 en 800 A – bij sommige premiummodellen zelfs 850 A. Dat zorgt ook op ijskoude winterochtenden voor een betrouwbare motorstart zonder aarzelen.
Een gedetailleerd inzicht in de AGM‑technologie vindt u in ons aparte vakartikel: AGM‑accu‑advies.
Belangrijkste kenmerken van een 80Ah AGM‑accu
| Parameter | Waarde | Opmerking |
|---|---|---|
| Nominale spanning | 12 V | 6 cellen van 2 V |
| Capaciteit (C20) | 80 Ah (ampère-uur) | Ontlading over 20 uur tot 10,5 V |
| Koudstartstroom (EN) | 760–800 A (CCA) | Testtemperatuur −18 °C; premium tot 850 A |
| Reservecapaciteit (RC) | 140–160 min | Ontlading met 25 A tot 10,5 V |
| Cyclische belastbaarheid (50 % DOD) | 500–800 cycli | 50 % ontladingsdiepte; afhankelijk van temperatuur en laadmethode |
| Inwendige weerstand | ca. 3,5 mOhm (volledig geladen) | Lage weerstand = hoge stroomafgifte |
| Aanbevolen laadstroom | 15–25 A (normaal laden) | 0,2–0,3 C; snelladen kortstondig tot 40 A |
| Laadeindspanning (cyclisch) | 14,4–14,7 V (bij 25 °C) | exact aan te houden door de lader |
| Druppellading | 13,5–13,8 V | continu onderhoud zonder overladen |
| Temperatuurbereik gebruik | −30 °C tot +60 °C | ontladen bij lage temperaturen mogelijk, laden vanaf −20 °C beperkt |
| Typische afmetingen (L×B×H) | 315 × 175 × 190 mm (LN4/H7) | Varieert per BCI‑groep / DIN‑maat |
| Gewicht | ca. 22–25 kg | Hoger gewicht dan bij natte accu's door dikkere platen |
Deze waarden dienen als richtlijn – de exacte gegevens vindt u in het gegevensblad van de betreffende fabrikant. Bij vragen helpen wij u graag: telefoon 07135 7194106 of e‑mail [email protected].
De 5 beslissende voordelen van een 80‑Ah‑AGM
- Extreem hoge koudstartprestatie: Met 760–800 A (EN) start u zelfs grote dieselmotoren of moderne directe injectiemotoren bij temperaturen van meer dan tien graden onder nul probleemloos.
- Cyclisch bestendig en snel laadbaar: Een AGM verdraagt tot viermaal meer laad‑/ontlaadcycli dan een natte startaccu. Dat is essentieel voor start‑stoppvoertuigen, die de motor bij elk verkeerslicht uitschakelen en direct weer moeten starten.
- Lekvrij en onafhankelijk van de montagepositie: Door het gebonden elektrolyt kan de accu ook op zijn kant of zelfs ondersteboven worden ingebouwd – een beslissend voordeel bij kamperen, bootbouw of motorsport.
- Minimale zelfontlading: Minder dan 3 % capaciteitsverlies per maand bij 20 °C. Dat maakt een standtijd van maanden mogelijk zonder voortdurend bijladen – optimaal voor seizoensvoertuigen, oldtimers of winterstalling.
- Schok‑ en trillingsbestendig: De vaste vliesconstructie onderdrukt bewegingen van de platen, een hoofdoorzaak van voortijdige slijtage bij terreinvoertuigen en bouwmachines.
Gebruik ook ons vergelijkingsoverzicht: AGM vs. gel vs. LiFePO4, om de voor uw toepassing optimale technologie te bepalen.
Voertuigen en toepassingen: waar de 80Ah AGM thuishoort
De 80‑Ah‑capaciteitsklasse dekt een breed wagenpark af. Vooral middelgrote personenwagens met start‑stopsysteem (bijv. VW Golf VII/VIII, Passat B8, Audi A3 8V, A4 B9, BMW 1-serie F20, 3-serie F30, Mercedes‑Benz C‑klasse W205) zijn af fabriek vaak met een AGM‑accu van dit formaat uitgerust. Ook veel SUV's en compacte vans (Tiguan, Touran) gebruiken een 80‑Ah‑AGM als eerste montage. Naast de klassieke startfunctie doorstaan deze accu's moeiteloos het continu gebruik van de verlichting, stoelverwarming, infotainmentsystemen en de elektrische stuurbekrachtiging.
In de camperbranche is de 80Ah AGM een veelgekozen maat voor de huishoudaccu: hij drijft de verlichting in het woongedeelte, de waterpomp, de compressor‑koelkast en de standkachel betrouwbaar aan. Met een passend accu‑scheidingsrelais of een laadbooster kan een tweebatterijsysteem worden opgebouwd, waarbij de startaccu wordt ontzien en de boordaccu via de dynamo of een zonnepaneel wordt geladen. Tips hierover leest u in ons special: Huishoudaccu voor campers.
Andere typische toepassingsgebieden:
- Solar‑eilandinstallaties: Als voordelige deep‑cycle‑opslag voor kleine off‑grid hutten met een dagcapaciteit van ongeveer 400–800 Wh.
- Boot‑ en jachttechniek: Motorstart en boordnet – dankzij de uitloopveiligheid ook bij ruwe zee en slagzij.
- UPS‑installaties: Overbrugging van spanningsuitval bij gevoelige apparaten (100–200 VA).
- Rolstoelen / e‑scooters: Als cycli‑vaste aandrijfaccu voor mobiliteitshulpmiddelen (bij 12 V‑systemen).
- Oldtimers & youngtimers: Moderne vervanging voor originele natte of gel‑accu's, wanneer de trillingen en elektrische belastingen zijn toegenomen.
Passende personenwagenaccu's vindt u in ons assortiment onder AGM‑autoaccu.
AGM 80Ah kopen – op deze 5 punten moet u letten
De markt biedt talrijke AGM‑modellen met 80 Ah. Wil de nieuwe accu perfect passen en lang meegaan, dan zijn vijf criteria doorslaggevend:
- Afmetingen en poolindeling: Meet het bestaande accuvak op (l, b, h) en let op de poolconfiguratie (plus meestal rechts bij Europese voertuigen, maar niet altijd). Verwarring met de kleinere LN3‑maat (H6, 278 mm lang) of de grotere LN5 (H8, 353 mm) is duur.
- Koudstartstroom (CCA): De EN‑waarde moet minstens overeenkomen met de voorschriften van de fabrikant. Voor 2‑liter dieselmotoren is 750 A typisch; bij 3‑liter motoren zou het 800 A of meer moeten zijn. Een te lage koudstartstroom leidt tot spanningsdalingen en uitval van regelapparaten bij het starten.
- Cyclusvastheid en levensduur: Fabrikanten maken vaak onderscheid tussen „start‑AGM“ en „deep‑cycle‑AGM“. Voor start‑stop volstaat de start‑AGM, voor cyclische verbruikers in een camper verdient de deep‑cycle‑uitvoering met dikkere platen en een aantal cycli van meer dan 600 (50 % DOD) de voorkeur.
- Afsluitdoppen en BMS‑codering: Moderne voertuigen vereisen bij accuvervanging vaak de invoer van het accutype en het serienummer via een diagnoseapparaat (aanleren van het accumanagementsysteem). Sommige AGM‑accu's hebben bovendien een aansluitnippel voor een gasafvoersysteem; controleer of deze bij uw voertuig nodig is.
- Productiedatum: Een vers geproduceerde accu (maximaal 3–6 maanden oud) heeft de volle capaciteit. Bij oudere voorraad kan door zelfontlading sulfatering optreden, die niet meer volledig ongedaan kan worden gemaakt.
De volgende tabel geeft typische afmetingen en CCA‑waarden voor 80‑Ah‑AGM accu's volgens gangbare bouwvormen weer:
| Bouwmaat | Lengte (mm) | Breedte (mm) | Hoogte (mm) | Poolindeling | CCA (EN) | Typisch gebruik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LN3 / H6 | 278 | 175 | 190 | Plus rechts | 760 | Compacte wagens, crossover |
| LN4 / H7 | 315 | 175 | 190 | Plus rechts | 800 | Middenklasse, SUV |
| LN5 / H8 | 353 | 175 | 190 | Plus rechts | 800–850 | Topklasse, grote vans |
| Speciaal plat | 242 | 175 | 190 | Plus links | 700 | Camping, krappe inbouw |
Al onze accu's worden regelmatig op spanning en inwendige weerstand gecontroleerd voordat ze ons magazijn in Cleebronn verlaten. Zo zorgen we ervoor dat u een onberispelijk product ontvangt.
Laadtechniek voor de 80‑Ah‑AGM: zo voorkomt u capaciteitsverlies
Correct laden is de sleutel tot een lang acculeven. In tegenstelling tot oude gelijkstroomladers hebben AGM‑accu's een precieze IUoU‑karakteristiek met temperatuurcompensatie nodig. Een moderne 7‑traps lader herkent de accutoestand en past de parameters automatisch aan. Besteed bijzondere aandacht aan:
- Hoofdlaadfase: Met constante stroom (ca. 20 A) tot de eindlaadspanning van 14,4–14,7 V wordt bereikt. Bij temperaturen rond 0 °C kan de spanning licht worden verhoogd (tot 14,8 V), boven 35 °C beslist verlagen (max. 14,1 V).
- Nalaadfase (absorptie): De spanning wordt 1–2 uur constant gehouden, terwijl de stroom automatisch afneemt – dit verzadigt de actieve massa volledig.
- Onderhoudslading: Verlagen naar 13,5–13,8 V; de batterij kan maandenlang aan de onderhoudslader blijven zonder te gassen of uit te drogen.
- Pulsonderhoud/compensatielading: Sommige laders bieden een periodieke korte pulsfase om lichte sulfatering te doorbreken – dit verlengt de cycluslevensduur meetbaar.
Geschikte laders voor de 80‑Ah‑AGM vindt u in ons portaal onder AGM‑laders. Daar staan apparaten met AGM‑modus en temperatuursensor die exact op de spanningsvensters zijn gekalibreerd. Een stap‑voor‑stap‑handleiding voor het veilig laden biedt ook onze 12‑V‑batterij‑laadgids.
Een veelgemaakte fout in de winter: de koude batterij wordt geladen met een te laag ladend boordnet – moderne dynamo's met temperatuursensor verhogen de spanning bij vorst automatisch, een externe lader moet daarvoor een temperatuursensor hebben. Ons artikel AGM‑batterij tegen vorst beschermen beschrijft de voorzorgsmaatregelen in detail.
80Ah AGM vs. andere technologieën – wat is de betere keuze?
De keuze tussen AGM, gel en lithium‑ijzerfosfaat (LiFePO4) hangt af van het gebruik. Een 80‑Ah‑AGM scoort met een uitstekende prijs‑kwaliteitsverhouding en een hoog koudstartvermogen dat een LiFePO4‑batterij bij lange na niet haalt. Voor puur startgebruik in de personenwagen is de AGM daarom nog steeds de eerste keuze. LiFePO4‑batterijen met dezelfde capaciteit zijn daarentegen zeer licht (slechts ca. 10 kg) en halen 3000–5000 cycli – in een camper als huishoudbatterij dus het overwegen waard, maar tegen een meervoudig hogere aanschafprijs.
Gel‑batterijen lijken sterk op AGM, maar hebben een nog iets betere diepontlaadvastheid. Ze verdragen een volledige ontlading vaker, maar hebben daarvoor een streng geregelde laadspanning nodig (max. 14,1 V). Voor gemengd gebruik van starten en voeding in een camper biedt de AGM de beste compromis. Wie een puur toegewijde huishoudbatterij zoekt, is mogelijk beter af met gel – lees onze vergelijking: AGM vs. gel vs. LiFePO4 in detail.
Wie meer reserve nodig heeft, vindt bij Electronicx ook de sterkere AGM‑batterij 100Ah, die met identieke technologie een 25 % hogere capaciteit biedt en vooral in het campingsegment populair is.
Uw vakhandelaar Electronicx – Cleebronner competentie
De Electronicx GmbH (Hindenburgstr. 37A, 74389 Cleebronn, Baden‑Württemberg, directeur Andreas Emschanow, btw‑idnr. DE300176428, handelsregister HRB 752730 Amtsgericht Stuttgart) is uw technische partner voor batterijen en voertuigelektronica.
Ons team staat u op werkdagen bij via 07135 7194106 of per e‑mail [email protected]. Wij helpen bij de keuze van de passende 80‑Ah‑AGM en geven u waardevolle tips over inbouw en eerste lading.
Ontdek daarnaast onze complete AGM‑categorie met alle capaciteitsmaten en uitvoeringen. Voor puur automotive startbatterijen bevelen wij ons AGM‑autoaccu‑overzicht aan.
Veelgestelde vragen (FAQ) over de 80‑Ah‑AGM‑batterij
Kan ik een natte startbatterij eenvoudig vervangen door een 80Ah AGM?
Ja, mechanisch vaak probleemloos, mits afmetingen en poolindeling passen. Elektrisch moet het voertuig‑batterijbeheer (BMS) er echter van op de hoogte worden gebracht dat er nu een AGM is ingebouwd. Bij oudere voertuigen zonder BMS kunt u een AGM achteraf inbouwen, maar profiteert u niet van de volledige voordelen als de dynamo geen AGM‑geoptimaliseerde spanning levert. Meer details in de 12‑volt‑batterijgids.
Welke levensduur kan ik van een 80Ah AGM verwachten?
In het typische dagelijkse personenwagenverbruik met start-stop is 6 tot 8 jaar realistisch, zolang er zich geen blijvende diepontladingen voordoen. Bij uitsluitend gebruik als huishoudbatterij in de camper met frequente ontladingen tot 50 % DOD wordt de levensduur teruggebracht tot ongeveer 500–800 cycli, wat afhankelijk van de gebruiksinensiteit overeenkomt met 4–7 jaar. Doorslaggevend is het correcte laden met een voor AGM geschikte lader en het vermijden van hitte (langdurig boven 40 °C).
Is de 80Ah AGM geschikt voor een puur solar-systeem?
In principe ja. Met 80 Ah slaat hij bij een bruikbaar venster van 50 % (niet onder 12,0 V ontladen) ongeveer 480 Wh bruikbare energie op. Dat is voldoende voor nachtverlichting en een kleine koelbox. Voor continu solargebruik met onregelmatige laadtijden adviseren wij echter een speciale deep-cycle-AGM of meteen een LiFePO4-batterij, omdat deze ook bij gedeeltelijk laden geen schade oploopt. Onze technologievergelijking helpt bij de beslissing.
Kan ik twee 80Ah AGM-batterijen parallel schakelen?
Ja, dat is een gangbare methode om de totale capaciteit tot 160 Ah te verhogen. Belangrijk: beide batterijen moeten van identiek type, leeftijd en zo veel mogelijk dezelfde voorgeschiedenis zijn. Gebruik voldoende gedimensioneerde kabels (min. 16 mm²) en een centrale zekering. Het parallel schakelen van twee AGM-batterijen is probleemloos, omdat de lage inwendige weerstand en de identieke laadeindspanning een gelijkmatige belasting waarborgen.
Welke lader heb ik nodig voor de 80Ah AGM?
Een automatische IUoU-lader met AGM-modus en een vermogen van minimaal 10 A (beter 20 A) is ideaal. Hij moet de laadeindspanning van 14,4–14,7 V (20–25 °C) en de onderhoudsspanning van 13,5–13,8 V leveren. Goedkope laders zonder temperatuurcompensatie kunnen de batterij overladen en beschadigen. Een selectie vindt u onder AGM-onderhoudsladers.
Wat gebeurt er als de 80Ah AGM diep ontladen is geweest?
Een spanning onder 10,5 V betekent diepontlading. De batterij kan door sulfatering sterk aan capaciteit verliezen. Soms is een herleving mogelijk door langzaam laden met een lage stroom (1–2 A gedurende 24–48 h), als de spanningsdaling niet te lang heeft geduurd. Een diepontlading onder 8 V is meestal onomkeerbaar. Voorzie daarom altijd een automatische lastafschakeling in de camper.
Moet een 80Ah AGM-batterij worden aangemeld / gecodeerd?
Bij veel voertuigen vanaf circa 2008 met batterijbeheersysteem (BMS) wel. De werkplaats moet het regelapparaat meedelen dat een nieuwe batterij (type AGM, capaciteit 80 Ah) is ingebouwd. Anders blijft de dynamo laden volgens de karakteristiek van de oude, verouderde batterij, wat tot onder- of overlading kan leiden. Zonder deze procedure dreigt een voortijdige uitval van de nieuwe AGM.
Kan ik de 80Ah AGM ook liggend inbouwen?
Ja, de AGM is uitloopveilig en geschikt voor elke inbouwpositie – ook liggend op de zijkant of zelfs ondersteboven. Let erop dat de poolafdekkingen niet beschadigd raken en dat er geen vocht bij de polen komt. De ventilatieopening (indien aanwezig) moet bij voorkeur toch naar boven wijzen of met een slang naar buiten worden geleid.